Článek

Jídlem proti rakovině

29. července 2010 | 100+1 | Ostatní

I když žádná potravina nemá magické vlastnosti, které by člověka před rakovinou bezpečně ochránily, může správná strava nebezpečí vzniku rakoviny podstatně snížit.

Po deseti letech byly nedávno zveřejněny výsledky druhé mezinárodní studie, která zkoumala vztahy mezi určitými druhy potravin a rakovinou. Je možné vhodnou stravou rakovině předcházet? Zastavit ji? Nebo ji úplně zlikvidovat?.

I když žádná potravina nemá magické vlastnosti, které by člověka před rakovinou bezpečně ochránily, může správná strava nebezpečí vzniku rakoviny podstatně snížit. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) až o třicet procent. První zpráva Světového fondu pro výzkum rakoviny došla před jedenácti lety k podobnému závěru. Vhodným složením jídla by bylo možné ročně snížit ve světě počet nových případů rakoviny až o tři miliony. Druhá zpráva této organizace byla nyní zveřejněna souběžně ve Velké Británii a v USA. Výzkum prováděl dvacetičlenný mezinárodní tým. Vědci vycházeli z pěti set tisíc studií, z nichž vybrali dvaadvacet tisíc, a soustředili se nakonec na sedm tisíc relevantních. Výsledkem pro širokou veřejnost je mimo jiné deset oficiálně vyhlášených zásad správné výživy, které by měly významně pomoci v boji proti rakovině.

  1. Omezit potraviny s vysokou kalorickou hodnotou, zejména takové, kde kalorická hodnota představuje 225 a více kilokalorií na 100 gramů potravin. Jde především o jídla z prodejen rychlého občerstvení a sladké nápoje.
  2. Jíst hodně zeleniny. Základem stravy by měla být zelenina a ne maso. Denně by měl mít člověk na jídelníčku minimálně 400 gramů zeleniny nebo ovoce.
  3. Hlídat od dětství důsledně BMI (Body Mass Index). Podle zprávy je nejlepší, když se hmotnost blíží ke spodním hodnotám ideálního BMI. Váhu odpovídající ideálnímu BMI by si měl člověk udržet po celý život.
  4. Každý den být fyzicky aktivní. Fyzická aktivita je účinnou zbraní proti některým druhům rakoviny, v každém případě pomáhá udržovat hmotnost v limitech.
  5. Omezit konzumaci uzenin a červeného masa. Tyto potraviny mají přímou souvislost s rakovinou.
  6. Omezit alkohol. Maximálně se doporučuje jedna až dvě sklenky vína denně.
  7. Omezit jídla konzervovaná solí.
  8. Vystříhat se potravinových doplňků. Nejlepším zdrojem vitaminů, minerálů a stopových prvků by měla být přirozená strava.
  9. Doporučují se ryby a dary moře. Je to první oficiální zpráva, která výslovně upozorňuje na jejich blahodárné účinky.
  10. I lidé, u kterých už byla rakovina diagnostikována, by se těmito zásadami měli řídit. Z rakoviny se stává téměř chronická choroba. Život lidí, kteří se na ni léčí, se prodlužuje, přibývá lidí v remisi a není vyloučeno, že i oni mohou onemocnět dalším typem rakoviny. Správně složený jídelníček by je mohl ochránit.

Hlavním problémem je tyto zásady realizovat v praxi. Genetické vlohy po otci či matce si vybírat nemůžeme, ale to, co jíme, ano. Navíc podle nejnovějších výzkumů ovlivňuje dědičnost výskyt rakoviny jen asi z deseti procent. Pomocné studie z USA a Kanady ukázaly, že děti ve věku tří až patnácti let tam jí méně než 150 gramů zeleniny a ovoce denně místo doporučovaných 400 gramů. Evropské studie došly k podobným závěrům. Průzkumy prováděné mezi 13 000 školáky v roce 2006 zjistily, že pouze dvacet procent dotazovaných jí dostatečné množství zeleniny a ovoce.

KANADSKÉ VÝZKUMY

Krajíček celozrnného chleba s lososem a brokolicí. Zapít zeleným čajem. To je doporučené složení oběda podle kanadských vědců, kteří se výzkumem rakoviny a vlivem potravin na její výskyt zabývají. Zdůrazňují, že jídlo se může stát účinnou prevencí i každodenní chemoterapií bez devastujících vedlejších účinků. Tvrdí, že správná strava ničí drobné tumory a brání vzniku nových. Je to každodenní boj. Kanadští vědci už více než deset let podrobně zkoumají, jak proti rakovinným buňkám působí jednotlivé konkrétní druhy potravin. Výzkumu, který je bohatě financován, se účastní čtyři desítky vědců v Montrealu a v Quebecu. V nemocnici Sainte-Justine v Montrealu vše začíná kulturami rakovinných buněk odebraných nemocným. Jsou skladovány při teplotách minus 80 stupňů Celsia a jsou tu zastoupeny všechny typy rakoviny nejrůznějších orgánů. V další fázi se v laboratoři vytvářejí extrakty z různých potravin, například z brokolice. Extrakt se přidá k rakovinným buňkám určitého typu, které jsou umístěny v klasické Petriho misce při teplotě lidského těla 37 stupňů Celsia. Zhruba po osmačtyřiceti hodinách se kultura vyhodnocuje. Zda se rakovinné buňky množí a jak rychle, či zda se nemnoží vůbec nebo zda mizí. Ve výzkumných kanadských laboratořích se zkoumají všechny druhy potravin včetně místních sirupů a u všech se vyhodnocuje jejich schopnost zastavit bujení rakovinných buněk.

Více na http://www.stoplus.cz/archiv/jidlo.html

Karma: 1070 palců. Dát palec!

Vytisknout

RSS kanál komentářů tohoto článku

Komentáře » přidat

[1] Zdeněk, www, 25. května 2011 | 08:27

Antikancerogenní dieta biotronika Josefa Zezulky, popis příčin a způsobu léčby rakoviny.

http://www.dub.cz/cs/antikancerogenni-dieta.php
http://www.dub.cz/cs/biotronika.php


[2] david, www, 31. ledna 2012 | 08:40

one luxury watch design that truly house or from the quality of the above Cartiers reputation in the jewelry .


[3] diseño grafico bilbao, mail, www, 9. února 2013 | 01:14

one luxury watch design that truly house or from the quality of the above Cartiers reputation in the jewelry .


[4] stamps, mail, www, 14. února 2013 | 04:50

vbgfh


[5] http://noredredon.com/, mail, www, 21. února 2013 | 10:12

This subject has interested me for quite some time. I have just started researching it on the Internet and found your post to be informative.


[6] despedidas salou, mail, www, 28. února 2013 | 11:41

It’s really a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.


[7] research paper writing, mail, www, 1. března 2013 | 07:25

Incredibly useful, looking frontward to returning.


[8] beauty product online, mail, www, 1. března 2013 | 11:48

I read your post and i wanted to say thank you for the informative posts. I request you to please update some more information regarding your blog.


[9] SAM, mail, 7. března 2013 | 13:12

I would be very thankful if you continue with quality what you are serving right now with your blog…I really enjoyed it…and i really appreciate to you for this….its always pleasure to read so….Thanks for sharing!social bookmarking list


[10] LsCursos Reiki, mail, www, 7. března 2013 | 13:20

I’m happy I located this blog! From time to time, students want to cognitive the keys of productive literary essays composing. Your first-class knowledge about this good post can become a proper basis for such people. nice one


[11] originalia.es, mail, www, 7. března 2013 | 16:02

The pursuit of truth and beauty is a sphere of activity in which we are permitted to remain children all our lives.


[12] moviles libres, mail, www, 8. března 2013 | 14:02

This is my first time i visit here. I discovered so numerous interesting stuff in your weblog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all of the enjoyment here! maintain up the great work.


[13] http://tintared.net/6-cartucho-compatible, mail, www, 9. března 2013 | 11:40

Great article, i really enjoyed reading your post. Very interesting and insightful.Thank you for sharing.


[14] ballesterosymoral.com, mail, www, 10. března 2013 | 10:08

A friend is someone who can see the truth and pain in you even when you are fooling everyone else.


[15] empleadas de hogar, mail, www, 10. března 2013 | 12:23

I have been through the whole content of this blog which is very informative and knowledgeable stuff, So i would like to visit again.


[16] cursos de aleman en alemania, mail, www, 11. března 2013 | 12:41

You done certain good points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.


[17] mantenimiento informatico de ordenadores, mail, www, 14. března 2013 | 10:07

That is very good comment you shared.Thank you so much that for you shared those things with us.Im wishing you to carry on with ur achievements.All the best


[18] SAM, mail, 16. března 2013 | 15:29

This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! Keep up the excellent work.cat-100 online training


[19] saniya, mail, www, 17. března 2013 | 03:25

Really liking the information on this website. I am truly happy to post my comment on your website.


[20] academic writing service, mail, www, 19. března 2013 | 11:34

So informative things are provided here,I really happy to read this post,I was just imagine about it and you provided me the correct information I really bookmark it,for further reading,So thanks for sharing the information


[21] http://elmundoquevivimos.com/, mail, www, 19. března 2013 | 12:34

I’m really impressed with your article, such great information you mentioned here, thanks for your sharing and waiting to see your future posts.


[22] montajes Andamios, mail, www, 20. března 2013 | 09:52

Nice of me coming here &happy to find a nice article.Will recommend my friends to read your posts.Continue doing your goog work!


[23] recogil.com, mail, www, 21. března 2013 | 12:25

Go ahead and his reformist Islamic unity and peace. His Eminence said: that there are those who try to disrupt and unity through playing the Uttar sectarian strife.


[24] seowebhostingguide, mail, 6. dubna 2013 | 07:06

The pervasive influence of information technology (IT) in the computing age cannot be overstated. Since the 90s, IT has brought about a revolution at the workplace. The recent development and fast-paced adoption of Internet communication seowebhostingguide


[25] seowebhostingguide, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:07

The pervasive influence of information technology (IT) in the computing age cannot be overstated. Since the 90s, IT has brought about a revolution at the workplace. The recent development and fast-paced adoption of Internet communication


[26] atlantahomes101, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:08

There are many consultants which provide online education consultation to students. They provide you online discussion in choosing the right course selection which helps you rise in your career path


[27] lawyerpueblo, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:08

Being a good lawyer requires a wide range of skills from having a comprehensive knowledge of the law, to being able to speak and perform well in front of an audience.


[28] acnesolution101, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:09

Acne is a very common problem, especially among young people. It has been reported by the British Journal of Medicine that 8 in 10 teenagers will suffer from acne at some point and half of teenagers from ages 14 to 16 suffer from acne regularly.


[29] homerenovationgplans, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:11

Many outlet stores end up with irregulars. Try everything on to ensure proper fit and examine carefully for damages.


[30] k2aventura.com, mail, www, 9. dubna 2013 | 11:55

Hello, I love reading through your blog, I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.


[31] k2aventura.com, mail, www, 11. dubna 2013 | 14:12

I’ve been reading a number of your posts and really enjoyed your writing. Great post, very insightful, your point of view, it really seems to really hit the point. I will be waiting to read your next post.


[32] Thailand Lottery, mail, www, 12. dubna 2013 | 10:56

I have never seen such impressive ideas presented in writing. Your writer has a very unique way of presenting information in such a way as to catch the reader’s attention.


[33] collectible figurines, mail, www, 13. dubna 2013 | 07:02

This is really good. You have elaborated the topic very well. Being someone who is associated with designing i can guarantee that this blog post is very useful for the designers.


[34] bulk sms in jaipur, mail, www, 15. dubna 2013 | 13:07

Your blog is truly assists for my search and i truly like it.. Thanks a lot..:) I really thankful for your work.


[35] comida pajaros, mail, www, 16. dubna 2013 | 11:08

I dont even understand how I finished up here, but I thought this post was once good. I do not recognize who you are but certainly you are going to a well-known blogger for those who are not already.


[36] alojamiento web, mail, www, 17. dubna 2013 | 09:24

Make sure to check the quality of the Christian Louboutin shoes you are going to purchase see that they are neither too hard nor too soft and also check for its comfort when you wear them


[37] www.hipnoterapeutica.com/alcohol.php, mail, www, 19. dubna 2013 | 10:27

This post truly made my day. You can’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks.definition essay writer


[38] jabones naturales, mail, www, 20. dubna 2013 | 11:44

I pretty admire the effort of the people on adding good information for the discussion. I found your website perfect for my needs.


[39] centro negocios Bilbao, mail, www, 20. dubna 2013 | 11:49

By using our professional dissertation writing services, we can help you get the degree grade YOU need.


[40] recogidos para novia, mail, www, 21. dubna 2013 | 11:30

If you are thinking about decorating your home, acquiring an oil painting is a great way of accomplishing this. It doesn’t matter what style your home is, be it modern, classical or Victorian there is an oil painting that will fit your style.


[41] ambientador eléctrico, mail, www, 21. dubna 2013 | 14:05

How many of you guys are still facing the speed issues with your broadband internet?


[42] hotellosgirasoles.com, mail, www, 22. dubna 2013 | 14:48

Oh! Amazing and really rich content and very useful information. I got it my solution from over here. I highly recommend his/her workings with the useful informative information. Thanks a lot


[43] curso de tantra, mail, www, 23. dubna 2013 | 08:40

ow many of you guys are still facing the speed issues with your br


[44] law yerpueblo, mail, www, 25. dubna 2013 | 09:06

Being a good lawyer requires a wide range of skills from having a comprehensive knowledge of the law, to being able to speak and perform well in front of an audience.


[45] acne solution 101, mail, www, 25. dubna 2013 | 09:07

Acne is a very common problem, especially among young people. It has been reported by the British Journal of Medicine that 8 in 10 teenagers will suffer from acne at some point and half of teenagers from ages 14 to 16 suffer from acne regularly.


[46] linealisto.com, mail, www, 30. dubna 2013 | 10:50

This is my first time to visit your blog and I found very informational knowledge you done a great job, Keep more posting like this


[47] golf holidays in spain, mail, www, 30. dubna 2013 | 12:16

Appreciate for revealing such precious information as it will be of great use for me


[48] Fotopuzzles, mail, www, 1. května 2013 | 19:33

This is my first time to visit your blog and I found very informational knowledge you done a great job, Keep more posting like this


[49] suplemento culturista alimentacionculturista , mail, www, 2. května 2013 | 18:35

That is some inspirational stuff. Never knew that thoughts might be this varied. Many thanks for all of the enthusiasm to offer such beneficial data right


[50] comprar frigorificos, mail, www, 4. května 2013 | 03:27

Thanks for sharing this useful information! Hope that you will continue with the kind of stuff you are doing.


[51] aprender a tocar piano, mail, www, 8. května 2013 | 12:19

Thanks for any other magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such an ideal means of writing?


[52] german in Berlin, mail, www, 9. května 2013 | 11:58

This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! Keep up the excellent work.


[53] terapia clark, mail, www, 10. května 2013 | 10:24

prompt delivery is guaranteed.On establishing contact with a coach outlet hire agency, a few clarifications would need to be put to rest prior to working out a deal.


[54] satyam, mail, www, 12. května 2013 | 08:23

Truly a great work is here. This is the article to whom I was searching for a long time and now I found it here, I enjoy after finding this precious post and also would like to say thanks to you for such a informative post.


[55] colchas, mail, www, 12. května 2013 | 11:28

From now on I will meet anyone like this unless I commend him to this blog! It is fantastic and I had never found so much useful information on one website. Congratulations.


[56] http://rippedmusclexreviews.com/, mail, www, 12. května 2013 | 16:13

Evian water is ideal for detox programs because it is water in its most natural form, helping to get rid of waste and built-up toxins that cause a lack of energy and dull skin.


[57] http://afatlossfactorreview.com/, mail, www, 13. května 2013 | 12:02

Like many people I find it vitally important that my work contains no spelling mistakes and is written without any major grammatical errors.casa rural navarra


[58] Hotel boutique sevilla, mail, www, 14. května 2013 | 11:42

I just want to thank you for sharing your information and your site or blog this is simple but nice Information I’ve ever seen i like it i learn something today.


[59] atv stereo, mail, www, 14. května 2013 | 16:27

Thanks for posting this important blog on your website. I appreciate your efforts to bring such a huge list for us. Nice feeling by reading this types of


[60] http://myprimalburn.com/, mail, www, 15. května 2013 | 00:42

Children will love the game that is played along with the parents for there are plenty of fun things. They look forward to a game that can be carried together in time anytime.


[61] shailesh, mail, www, 18. května 2013 | 13:00

This link is very informative...

1 and 1 Review


[62] shailesh, mail, www, 18. května 2013 | 13:01

this link is very informative..
http://webhostingaudit.com/1-and-1-review/


[63] low price web hosting, mail, www, 20. května 2013 | 09:01

WordPress is one of the most popular and widely supported blogging platforms and CMS available. It offers ease of use, powerful SEO options and a wide range of free Wordpress themes and plugins.


[64] Ipage Review, mail, www, 31. května 2013 | 09:21

This link is Very Informative..


[65] Used cars lexington ky, mail, www, 18. června 2013 | 08:01

The mobile auto detailing and mobile car washing sector can be a good little small business to own, but it is hard work. Luckily there is lots of it too


[66] magento extensions, mail, www, 21. června 2013 | 08:12

Magento extensions development is a topic that is hot for every owner of ecommerce businesses. Running online stores more efficiently and with more ease it is necessary to find the best Magento solutions.


[67] patio furniture lexington ky, mail, www, 27. června 2013 | 11:28

Classic Modloft Monroe beds and Worth beds have traditionally been bestsellers in the platform bed section. Both of them are inspired by the Japanese style low rise close to floor platform beds with clean straight line designs.


[68] dinner in the desert, mail, www, 3. července 2013 | 10:41

I appreciate a article on a website or if I have something to valuable to contribute to the conversation. I will continue to keep going to this web site particularly commonly.


[69] paid book reviews, mail, www, 12. července 2013 | 12:05

We are now starting to understand the benefits of many foods to inhibit the growth of cancer. A diet consisting of refined sugars, white flour, trans fats, oils, and fatty foods can be deadly from heart disease, diabetes, and cancer. Add some of the following anti cancer foods to your diet to take control of your health. Thanks.


[70] Magento Themes, mail, www, 15. července 2013 | 09:28

Magento Themes is another exciting template development market and CMSMART.net is coming to publish magento templates base on the same design concept with our popular Joomla Virtuemart template...Stay tunes!


[71] Bank in kentucky, mail, www, 16. července 2013 | 10:08

Polymorphic just means the malware is ever-changing, constantly growing into a more malicious and nefarious program to steal information.


[72] obd2 scanner auto, mail, www, 17. července 2013 | 09:17

obd2 scanner auto


[73] rüstem çetinkaya, mail, www, 18. července 2013 | 11:36

I believe the things you whatever you have enclosed, all the way throughout the post are peaceful striking, good job and great hard work. I found it very striking and enjoyed reading all of it...stay it up, good-looking job. Thanks


[74] Jefferson Prep, mail, www, 19. července 2013 | 08:34

I enjoyed reading you post. Usually writing skills is attained via practice: e. I am sharing it with my other friends on social networking sites, as the information is really very useful. Keep sharing your excellent work.


[75] others first, mail, www, 19. července 2013 | 08:43

I really adore your commitment to offer your readers such valuable information.Looking forward to read such informative content over and over again...


[76] CEG TEK, mail, www, 19. července 2013 | 09:32

All Data in your Article is complete and Informative. It includes so many interesting facts. I am realy impressed with your Grt job Keep it up, I am waiting for your next Updation  


[77] mysearchresults.com, mail, www, 19. července 2013 | 12:14

Truly a great work is here. This is the article to whom I was searching for a long time and now I found it here, I enjoy after finding this precious post and also would like to say thanks to you for such a informative post. You have done a very impressive work.


[78] Magento Themes Free, mail, www, 20. července 2013 | 09:36

Free Magento Themes Blog . You can download Magento Themes, Magento Templates Premium Free


[79] HotSpot Billing, mail, www, 29. července 2013 | 09:31

HotSpot software lets you manage your own wireless network with any PC. You can set it to manage one router or a large network covering a whole city. Build cost-effective full featured HotSpot on a well known Windows OS.


[80] custom writing, mail, www, 1. srpna 2013 | 11:35

The information and the effort you put into your site. When searching on this topic’s will check back in the future and see if you have more articles. Thanks for posting this


[81] web designing india, mail, www, 2. srpna 2013 | 09:17

Informative Article, it is nice to finally find creative content on the internet


[82] aluminum technology, mail, www, 28. srpna 2013 | 11:44

Aluminum is a difficult metal to weld using standard hot welding techniques due to its high melting point, so it is important to know how to cold weld the material to effectively create a strong joint.


[83] Hotel WiFi, mail, www, 9. září 2013 | 14:25

HotSpot software lets you manage your own wireless network with any PC. You can set it to manage one router or a large network covering a whole city. Build cost-effective full featured HotSpot on a well known Windows OS


[84] best credit reporting agency, mail, www, 19. září 2013 | 04:55

In fact, there is one method of curing cancer that does not involve anything medically. All you have to do is go raw vegan with some more limitations. best credit reporting agency


[85] What are the ladders?, mail, www, 4. října 2013 | 23:32

This specific is really the particular almost all well-known causes of this. Once the specific origins in your current tooth starts so that you can decay, the particular gum area might have got infections with stinky pus that could cause bad inhaling and exhaling. Is so that you can are you aware which the particular small divots inside your tooth are duplication cause for microbes that could furthermore assistance to make your breath unpleasant smelling?


[86] Jenis-jenis Formula dalam Ms.Excel, mail, www, 22. října 2013 | 12:17

I enjoy after finding this precious post and also would like to say thanks to you for such a informative post


[87] personal statement proofreading, mail, www, 8. listopadu 2013 | 23:36

From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! Keep up the good work.


[88] Wood gate essex, mail, www, 19. listopadu 2013 | 22:04

This was really a fascinating subject, I am very lucky to have the ability to come to your weblog and I will bookmark this page in order that I might come back one other time.


[89] Buy Zopiclone Online, mail, www, 16. prosince 2013 | 08:48

Thank you for the great article I did enjoyed reading it, I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from again.


[90] http://www.bioeletricidade.org, mail, www, 20. února 2014 | 12:44

However, the existence of a bioelectric field in human body does not necessarily require a conceptualization, nor does it need scientific equipments. The experiments given hereunder will satisfy the curiosity of the reader.


[91] http://www.bioeletricidade.org, mail, www, 20. února 2014 | 12:44

However, the existence of a bioelectric field in human body does not necessarily require a conceptualization, nor does it need scientific equipments. The experiments given hereunder will satisfy the curiosity of the reader. http://www.bioeletricidade.org


[92] http://www.moleculareconomist.com, mail, www, 21. února 2014 | 06:44

If the traders are experienced, the car could be sold quickly, in a matter of days. The seller however has to make sure that the trader or the site being used to display the car is not snatching money from you.
www.moleculareconomist.com


[93] SEO Manchester, mail, www, 11. března 2014 | 05:29

This article gives the light in which we can observe the reality. this is very nice one and gives in depth information. thanks for this nice article Good post…


[94] Double Glazing Preston, mail, www, 12. března 2014 | 07:58

I like what your blog stands for. this is my first time and here and I am pleased that i was able to find such an excellent resource for travel information. i have bookmarked your site and will be back to what new blog posts you create moving forward.


[95] Web Design Manchester, mail, www, 22. března 2014 | 10:26

Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article.


[96] SEO Liverpool, mail, www, 1. dubna 2014 | 08:11

Thanks for the unmatchable diary.it was rale useful for me.navigator sharing specified ideas in the instant as symptomless.this was actually what i was labour for,and i am voluntary to came here!


[97] Replicas de relojes, mail, www, 29. dubna 2014 | 05:23

Léčba některých druhů mužské rakoviny lokalizovaných v pánevní oblasti může velmi ovlivnit sexuální život. Celá řada symptomů příznaků, které s ní souvisí, totiž mohou sex velmi ztížit. To však neznamená, že by muži s rakovinou nemohli vést zdravý a normální sexuální život.


[98] Door Casing, mail, www, 14. června 2014 | 07:20

The post is pretty interesting. I really never thought I could have a good read by this time until I found out this site. I am grateful for the information given.your writing is also very excellent.


[99] Timber Merchants Preston, mail, www, 24. června 2014 | 09:29

Now that was a really healthy dialogue right there. Gets your blood pumping really fast and strong. Thanks a lot for sharing this with us.


[100] Buy Soma Online, mail, www, 8. července 2014 | 14:48

Thanks for ones marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,you are a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back very soon.


[101] Click here, mail, www, 25. července 2014 | 08:37

This is amongst the best blogs, which you’ve shared on the internet and I saw this and liked it a lot.


[102] cialis, mail, www, 4. srpna 2014 | 12:14

Hello!


[103] for, mail, www, 4. srpna 2014 | 12:14

Hello!


[104] cialis, mail, www, 4. srpna 2014 | 12:14

Hello!


[105] for, mail, www, 4. srpna 2014 | 12:15

Hello!


[106] online, mail, www, 16. srpna 2014 | 17:57

Hello!


[107] with, mail, www, 16. srpna 2014 | 17:57

Hello!


[108] with, mail, www, 16. srpna 2014 | 17:58

Hello!


[109] online, mail, www, 16. srpna 2014 | 17:58

Hello!


[110] with, mail, www, 16. srpna 2014 | 17:58

Hello!


[111] Provigil, mail, www, 4. září 2014 | 21:11

Diligence is the mother of good fortune.


[112] cheap_viagra, mail, www, 10. září 2014 | 16:18

Hello!


[113] cheap_cialis, mail, www, 10. září 2014 | 16:18

Hello!


[114] cheap_viagra, mail, www, 10. září 2014 | 16:18

Hello!


[115] viagra, mail, www, 10. září 2014 | 16:19

Hello!


[116] viagra_pills, mail, www, 10. září 2014 | 16:19

Hello!


[117] online, mail, www, 10. září 2014 | 20:20

Hello!


[118] order, mail, www, 10. září 2014 | 20:20

Hello!


[119] order, mail, www, 10. září 2014 | 20:20

Hello!


[120] order, mail, www, 10. září 2014 | 20:20

Hello!


[121] order, mail, www, 10. září 2014 | 20:21

Hello!


[122] generic, mail, www, 30. září 2014 | 02:55

Hello!


[123] viagra, mail, www, 30. září 2014 | 02:55

Hello!


[124] generic, mail, www, 30. září 2014 | 02:55

Hello!


[125] viagra, mail, www, 30. září 2014 | 02:56

Hello!


[126] viagra_professional, mail, www, 6. října 2014 | 18:04

Hello!


[127] super, mail, www, 6. října 2014 | 18:05

Hello!


[128] viagra_dosage, mail, www, 6. října 2014 | 18:05

Hello!


[129] payday_loans, mail, www, 6. října 2014 | 18:05

Hello!


[130] payday_loans, mail, www, 6. října 2014 | 18:05

Hello!


[131] viagra_professional, mail, www, 7. října 2014 | 13:32

Hello!


[132] super, mail, www, 7. října 2014 | 13:32

Hello!


[133] generic_viagra, mail, www, 7. října 2014 | 13:32

Hello!


[134] faxing, mail, www, 7. října 2014 | 13:32

Hello!


[135] cash_advances, mail, www, 7. října 2014 | 13:32

Hello!


[136] roblox robux generator, mail, www, 8. října 2014 | 11:53

get roblox robux generator absolutely free roblox robux generator


[137] viagra, mail, www, 10. října 2014 | 10:40

Hello!


[138] cialis, mail, www, 10. října 2014 | 10:40

Hello!


[139] viagra, mail, www, 10. října 2014 | 10:41

Hello!


[140] viagra, mail, www, 10. října 2014 | 10:41

Hello!


[141] cialis, mail, www, 10. října 2014 | 10:41

Hello!


[142] maman, mail, www, 14. října 2014 | 01:47

good morning


[143] pemanas air paloma, mail, www, 28. října 2014 | 02:18

Datuk Limbatang adalah seorang mamak di kampung itu dan mempunyai seorang putra yang bernama Giran. Sebagai mamak, Datuk Limbatang memiliki tanggungjawab besar untuk mendidik dan memerhatikan kehidupan warganya, termasuk kesepuluh orang kemenakannya tersebut. Untuk itu, setiap dua hari sekali, ia berkunjung ke rumah Kukuban bersaudara untuk mengajari mereka keterampilan bertani dan berbagai tata cara adat daerah itu. Tak jarang pula Datuk Limbatang mengajak istri dan putranya ikut serta bersamanya.


[144] download free amazon gift card codes, mail, www, 29. října 2014 | 21:03

thanks for the free amazon gift card codes, i have bookmarked your webpage..


[145] cialis, mail, www, 7. listopadu 2014 | 22:19

Hello!


[146] for, mail, www, 7. listopadu 2014 | 22:20

Hello!


[147] cialis, mail, www, 7. listopadu 2014 | 22:20

Hello!


[148] for, mail, www, 7. listopadu 2014 | 22:20

Hello!


[149] nstallment loan, mail, www, 15. listopadu 2014 | 05:40

These short money loans shouldn’t be used as a long-run remedy to money issues. Instead, day enhances money loans and cash Advance money loans ought to be used as a short facilitate to induce you to your next day.


[150] online_viagra, mail, www, 24. listopadu 2014 | 13:54

Hello!


[151] cialis_dosage, mail, www, 24. listopadu 2014 | 13:54

Hello!


[152] payday_loans, mail, www, 24. listopadu 2014 | 13:54

Hello!


[153] without, mail, www, 24. listopadu 2014 | 13:55

Hello!


[154] viagra, mail, www, 24. listopadu 2014 | 13:55

Hello!


[155] Ken, mail, www, 1. prosince 2014 | 13:08

thank you for this share, interesting


[156] free_cialis, mail, www, 2. prosince 2014 | 14:27

Hello!


[157] fast, mail, www, 2. prosince 2014 | 14:28

Hello!


[158] cialis_sample, mail, www, 2. prosince 2014 | 14:28

Hello!


[159] cialis, mail, www, 2. prosince 2014 | 14:28

Hello!


[160] cialis, mail, www, 2. prosince 2014 | 14:28

Hello!


[161] Ripped Muscle X, mail, www, 12. prosince 2014 | 08:00

The use of Ripped Muscle X gave me amazing and prominent results. By using this testosterone booster supplement I become capable of doing my routine works more properly and comfortably. Before the use of male enhancement supplement I could not satisfy my wife sexually.


[162] fast, mail, www, 19. prosince 2014 | 19:17

Hello!


[163] fast, mail, www, 19. prosince 2014 | 19:17

Hello!


[164] cialis, mail, www, 19. prosince 2014 | 19:17

Hello!


[165] viagra, mail, www, 19. prosince 2014 | 19:17

Hello!


[166] without, mail, www, 22. prosince 2014 | 18:24

Hello!


[167] cialis_deal, mail, www, 22. prosince 2014 | 18:25

Hello!


[168] viagra_deal, mail, www, 22. prosince 2014 | 18:25

Hello!


[169] cialis_professional, mail, www, 22. prosince 2014 | 18:25

Hello!


[170] purchase_cialis, mail, www, 22. prosince 2014 | 18:25

Hello!


[171] rod glitz, mail, www, 11. ledna 2015 | 17:44

Hi friends Brave froniter is best game that current internet trends suggest. But you should know how have great hack for this game as it asks for lot of money. To get best hack for Brave fontier go to
brave frontier hack online


[172] cialis_sale, mail, www, 27. ledna 2015 | 06:53

Hello!


[173] viagra_sale, mail, www, 27. ledna 2015 | 06:53

Hello!


[174] generic_cialis, mail, www, 27. ledna 2015 | 06:53

Hello!


[175] generic_viagra, mail, www, 27. ledna 2015 | 06:53

Hello!


[176] credit, mail, www, 27. ledna 2015 | 11:15

Hello!


[177] cialis, mail, www, 27. ledna 2015 | 11:15

Hello!


[178] cialis, mail, www, 27. ledna 2015 | 11:15

Hello!


[179] cialis, mail, www, 27. ledna 2015 | 11:16

Hello!


[180] buy zolpidem online, mail, www, 16. února 2015 | 14:10

Think twice before you speak, because your words and influence will plant the seed of either success or failure in the mind of another.


[181] buy real active facebook likes, mail, www, 7. března 2015 | 12:07

This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives indepth information. Thanks for this nice article.     


[182] viagra, mail, www, 19. března 2015 | 07:47

Hello!


[183] cialis, mail, www, 19. března 2015 | 07:48

Hello!


[184] viagra, mail, www, 19. března 2015 | 07:48

Hello!


[185] cialis, mail, www, 19. března 2015 | 07:48

Hello!


[186] viagra, mail, www, 19. března 2015 | 07:48

Hello!


[187] by, mail, www, 19. března 2015 | 12:01

Hello!


[188] viagra_questions, mail, www, 19. března 2015 | 12:02

Hello!


[189] by, mail, www, 19. března 2015 | 12:02

Hello!


[190] viagra_questions, mail, www, 19. března 2015 | 12:02

Hello!


[191] viagra_questions, mail, www, 19. března 2015 | 12:02

Hello!


[192] symptom of lung cancer , mail, www, 22. března 2015 | 12:39

Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast symptom of lung cancer


[193] cialis, mail, www, 25. března 2015 | 17:48

Hello!


[194] viagra, mail, www, 25. března 2015 | 17:48

Hello!


[195] cialis, mail, www, 25. března 2015 | 17:48

Hello!


[196] viagra, mail, www, 25. března 2015 | 17:48

Hello!


[197] Free nexon koins, mail, www, 1. dubna 2015 | 07:16

And also several dollars acquiring your avatar to look just the means you desire, as well as getting free nexon game codes enhancing things.


[198] Hack fb account, mail, www, 7. dubna 2015 | 07:43

And also this is the reason people desire accessibility to others account to understand everything about them.


[199] brand_cialis, mail, www, 12. dubna 2015 | 21:09

Hello!


[200] for, mail, www, 12. dubna 2015 | 21:10

Hello!


[201] brand_cialis, mail, www, 12. dubna 2015 | 21:10

Hello!


[202] for, mail, www, 12. dubna 2015 | 21:10

Hello!


[203] and, mail, www, 13. dubna 2015 | 06:02

Hello!


[204] online, mail, www, 13. dubna 2015 | 06:03

Hello!


[205] and, mail, www, 13. dubna 2015 | 06:03

Hello!


[206] online, mail, www, 13. dubna 2015 | 06:03

Hello!


[207] Judi Online, mail, www, 16. dubna 2015 | 04:30

Great blog! I really love how it is easy on my eyes and the information are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your rss feed which really should do the trick! Have a nice day!


[208] Agen Sbobet, mail, www, 16. dubna 2015 | 04:34

Thanks combination of suitable and useful information and well-written sentences that will certainly entice your sense.There are so multiple comments here that are really entertaining and conducive to me thanks for sharing a link especially for sharing this blog.


[209] cialis, mail, www, 17. dubna 2015 | 21:56

Hello!


[210] viagra, mail, www, 17. dubna 2015 | 21:56

Hello!


[211] viagra, mail, www, 17. dubna 2015 | 21:56

Hello!


[212] cialis, mail, www, 17. dubna 2015 | 21:56

Hello!


[213] cialis, mail, www, 17. dubna 2015 | 21:56

Hello!


[214] Muscle Rev Xtreme, mail, www, 27. dubna 2015 | 11:45

hehet


[215] viagra, mail, www, 8. května 2015 | 07:25

Hello!


[216] cialis, mail, www, 8. května 2015 | 07:25

Hello!


[217] cialis, mail, www, 8. května 2015 | 07:26

Hello!


[218] cialis, mail, www, 8. května 2015 | 07:26

Hello!


[219] viagra, mail, www, 8. května 2015 | 07:26

Hello!


[220] cheap_cialis, mail, www, 17. května 2015 | 00:59[221] viagra, mail, www, 17. května 2015 | 00:59[222] online, mail, www, 20. května 2015 | 18:40[223] online, mail, www, 20. května 2015 | 18:40[224] cialis, mail, www, 21. května 2015 | 22:32[225] prescription, mail, www, 21. května 2015 | 22:32[226] cialis_generic, mail, www, 22. května 2015 | 10:57

Hello!


[227] viagra_generic, mail, www, 22. května 2015 | 10:57

Hello!


[228] discount_cialis, mail, www, 22. května 2015 | 10:58

Hello!


[229] buy_viagra, mail, www, 22. května 2015 | 10:58

Hello!


[230] David Mark, mail, 23. května 2015 | 16:03

Hi

Does any one tried www.pharmastores.com or www.111meds.com

Any comments?


[231] viagra, mail, www, 26. května 2015 | 17:42

Hello!


[232] cialis, mail, www, 26. května 2015 | 17:42

Hello!


[233] viagra, mail, www, 26. května 2015 | 17:43

Hello!


[234] viagra, mail, www, 26. května 2015 | 17:43

Hello!


[235] Google play gift card generator no download, mail, www, 2. června 2015 | 12:16

You can also get new and also newest songs tracks as well as video clip data from the Play Shop. You could access motion pictures from the stores also.


[236] viagra, mail, www, 3. června 2015 | 21:40

Hello!


[237] cialis, mail, www, 3. června 2015 | 21:40

Hello!


[238] viagra, mail, www, 3. června 2015 | 21:40

Hello!


[239] cialis, mail, www, 3. června 2015 | 21:40

Hello!


[240] marvel contest of champions hack tool, mail, www, 17. června 2015 | 07:32

try this friends free marvel helps tips and tricks which make your experience far better.. try this marvel contest of champions hack tool


[241] free itunes gift card codes hack tool, mail, www, 17. června 2015 | 07:33

itunes free gift coupans and codes only on this page.. get it free


[242] generic, mail, www, 21. června 2015 | 11:28[243] viagra, mail, www, 21. června 2015 | 11:28[244] ossipeelakecam, mail, www, 25. června 2015 | 03:46

Wow! I really appreciate the thought that you put into this article.


[245] apctoolkits, mail, www, 30. června 2015 | 03:01

Great post, I look forward to reading more like this. I definitely enjoying every little bit of it. keep posting.


[246] bola tangkas, mail, www, 30. června 2015 | 07:14

When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Appreciate it! Visit us bola tangkas


[247] agen sbobet, mail, www, 7. července 2015 | 07:19

Why people love to play gambling games? because this is illegal or there are some gambling who is legal and you are free to bet. So let us answer this question directly we company from nowhere trusted betting industry in the country.


[248] agen bola, mail, www, 14. července 2015 | 04:54

Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thank you for providing this information.
Agen Bola


[249] cialis, mail, www, 14. července 2015 | 11:40

Hello!


[250] viagra, mail, www, 14. července 2015 | 11:42

Hello!


[251] cialis, mail, www, 14. července 2015 | 11:42

Hello!


[252] viagra, mail, www, 14. července 2015 | 11:42

Hello!


[253] cheap_cialis, mail, www, 14. července 2015 | 20:14[254] cheap_viagra, mail, www, 14. července 2015 | 20:14[255] cialis, mail, www, 14. července 2015 | 21:50

Hello!


[256] viagra, mail, www, 14. července 2015 | 21:50

Hello!


[257] cialis, mail, www, 14. července 2015 | 21:51

Hello!


[258] viagra, mail, www, 14. července 2015 | 21:51

Hello!


[259] side, mail, www, 15. července 2015 | 03:18[260] side, mail, www, 15. července 2015 | 03:18[261] cialis, mail, www, 15. července 2015 | 08:15

Hello!


[262] viagra, mail, www, 15. července 2015 | 08:15

Hello!


[263] cialis, mail, www, 15. července 2015 | 08:15

Hello!


[264] viagra, mail, www, 15. července 2015 | 08:15

Hello!


[265] arenabetting, mail, www, 16. července 2015 | 04:08

I quite like reading an article that can make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!
Arenabetting.us


[266] payday_loans, mail, www, 19. července 2015 | 16:17

Hello!


[267] payday_loans, mail, www, 19. července 2015 | 16:17

Hello!


[268] payday_loans, mail, www, 19. července 2015 | 16:17

Hello!


[269] payday_loans, mail, www, 19. července 2015 | 16:17

Hello!


[270] cialis, mail, www, 19. července 2015 | 16:17

Hello!


[271] Spay and Neuter clinic Edmonton, mail, www, 24. července 2015 | 08:26

The leading animal hospital that will take care of your pets with a modern service and facilities that offers also medical, surgical, spay and neuter also dental and wellness for your pet. Spay and Neuter clinic Edmonton


[272] payday_cash, mail, www, 24. července 2015 | 16:25

Hello!


[273] payday, mail, www, 24. července 2015 | 16:26

Hello!


[274] loan, mail, www, 24. července 2015 | 16:26

Hello!


[275] loans, mail, www, 24. července 2015 | 16:26

Hello!


[276] cialis, mail, www, 24. července 2015 | 20:47

Hello!


[277] viagra, mail, www, 24. července 2015 | 20:47

Hello!


[278] advance, mail, www, 7. srpna 2015 | 21:10

Hello!


[279] advance, mail, www, 7. srpna 2015 | 21:10

Hello!


[280] cash, mail, www, 7. srpna 2015 | 21:10

Hello!


[281] advance, mail, www, 7. srpna 2015 | 21:10

Hello!


[282] advance, mail, www, 7. srpna 2015 | 21:10

Hello!


[283] IB Maths tutor, mail, www, 9. srpna 2015 | 08:14

its informative post.


[284] guessmarket.com, mail, www, 17. srpna 2015 | 03:15

Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!
Guessmarket Agen Sbobet


[285] payday_loans, mail, www, 20. srpna 2015 | 08:54

Hello!


[286] payday_loans, mail, www, 20. srpna 2015 | 08:54

Hello!


[287] payday_loans, mail, www, 20. srpna 2015 | 08:54

Hello!


[288] payday_loans, mail, www, 20. srpna 2015 | 08:54

Hello!


[289] Testerone XL, mail, www, 27. srpna 2015 | 13:58

Testerone XL is one of the most proficient and extreme muscle building formulas that has helped many users experience amazing muscle and power gain.


[290] hargamakeup, mail, www, 29. srpna 2015 | 09:35

supplier kosmetik murah


[291] buy_cialis, mail, www, 25. září 2015 | 16:45[292] buy_viagra, mail, www, 25. září 2015 | 16:45[293] generic_cialis, mail, www, 2. října 2015 | 23:27

Hello!


[294] generic_viagra, mail, www, 2. října 2015 | 23:27

Hello!


[295] cialis, mail, www, 2. října 2015 | 23:28

Hello!


[296] viagra, mail, www, 2. října 2015 | 23:28

Hello!


[297] cialis_online, mail, www, 13. října 2015 | 22:38

Hello!


[298] viagra_online, mail, www, 13. října 2015 | 22:38

Hello!


[299] generic_cialis, mail, www, 13. října 2015 | 22:39

Hello!


[300] generic_viagra, mail, www, 13. října 2015 | 22:39

Hello!


[301] arenabetting.com, mail, www, 19. října 2015 | 03:15

Soccer betting is very famous of all betting online and to bet you must learn the basic techniques.
agen bola ibcbet


[302] spark-finance, mail, www, 22. října 2015 | 07:46

Business are usually always followed with hazards but offer new options too. You will see that people new engineering driven organizations have massive return about investments. These organizations are pushed by study and bring in new things which can be been shown to be in requirement. 


[303] arenabetting.com, mail, www, 27. října 2015 | 06:57

Experience the best and trusted betting website online which is all sportsbook game available to play. So visit Agen Sbobet


[304] ibcbetlucky88.com, mail, www, 27. října 2015 | 06:59

What Ibcbet for? well this is same as sportsbook Sbobet an online betting in dusty where you can play all types of games online.


[305] generic_cialis, mail, www, 28. října 2015 | 13:26

Hello!


[306] payday_loans, mail, www, 28. října 2015 | 13:26

Hello!


[307] cialis, mail, www, 28. října 2015 | 13:26

Hello!


[308] payday_loans, mail, www, 28. října 2015 | 13:27

Hello!


[309] generic, mail, www, 28. října 2015 | 21:05

Hello!


[310] payday, mail, www, 28. října 2015 | 21:05

Hello!


[311] generic, mail, www, 28. října 2015 | 21:05

Hello!


[312] payday, mail, www, 28. října 2015 | 21:05

Hello!


[313] side, mail, www, 29. října 2015 | 03:49

Hello!


[314] payday, mail, www, 29. října 2015 | 03:49

Hello!


[315] super, mail, www, 29. října 2015 | 03:49

Hello!


[316] fax, mail, www, 29. října 2015 | 03:49

Hello!


[317] online, mail, www, 4. listopadu 2015 | 21:22

Hello!


[318] viagra_online, mail, www, 4. listopadu 2015 | 21:22

Hello!


[319] without, mail, www, 4. listopadu 2015 | 21:22

Hello!


[320] without, mail, www, 4. listopadu 2015 | 21:22

Hello!


[321] fast, mail, www, 5. listopadu 2015 | 02:36

Hello!


[322] order_cialis, mail, www, 5. listopadu 2015 | 02:36

Hello!


[323] without, mail, www, 5. listopadu 2015 | 02:36

Hello!


[324] viagra_pills, mail, www, 5. listopadu 2015 | 02:36

Hello!


[325] cheap_viagra, mail, www, 5. listopadu 2015 | 02:36

Hello!


[326] online, mail, www, 5. listopadu 2015 | 07:26

Hello!


[327] cialis_online, mail, www, 5. listopadu 2015 | 07:26

Hello!


[328] cialis_dosage, mail, www, 5. listopadu 2015 | 07:26

Hello!


[329] viagra, mail, www, 5. listopadu 2015 | 07:26

Hello!


[330] viagra_pills, mail, www, 5. listopadu 2015 | 07:26

Hello!


[331] cialis, mail, www, 17. listopadu 2015 | 16:38

Hello!


[332] cialis, mail, www, 17. listopadu 2015 | 16:38

Hello!


[333] cialis, mail, www, 17. listopadu 2015 | 16:39

Hello!


[334] for, mail, www, 17. listopadu 2015 | 16:39

Hello!


[335] cialis, mail, www, 17. listopadu 2015 | 16:39

Hello!


Přidat komentář:

Prosím napiš BUMBARISPARIS do tohoto pole: