Článek

KRÁSA ŽIVOTA

18. května 2008 | Darča a Lucca | Příběhy

Když skončíte s léčbou a nebudete si jistí kam přesně patříte, nezoufejte. Začínáte přece normální život, který budete považovat za svůj. Třeba bude i lepší. Otevřou se před Vámi nové a nové dveře, nechcete přece stále stát za těmi zavřenými!

Ted je to váš život, život kde jsou kamarádi, lásky, kde je smích a radostné chvíle. Najednou vidíte tu krásu. Zdá se Vám, že i ten vzduch, co dýcháte je lepší a ceníte si ho snad 1000krát víc. Každá chvíle je jedinečná. Napadne Vás, že okamžik, který prožíváte už vám nemusel být souzený, tak si ho vážíte jako by to byl ten největší poklad. Jste tady a můžete si užívat tu krásu, krásu života, přátelství, lásky a štěstí. Nikdy mě nenapadlo, že tyhle chvíle si člověka tak obohatí, že má chuť létat i když nemůže pořádně chodit. Nejvíc dělá psychika, cítíte se konečně svobodně a fajn. Našli jste sami sebe. Získáváte sebevědomí Uvědomíte si ,že nejste v ničem horší než ti,co si nikdy takovou nemocí neprošli. Vždyť v určitých chvílích jste na tom i lépe. Líbí se Vám věci, které Vás předtím vůbec nezajímaly. Najednou máte pocit si dokazovat, že to zvládnete. I když je to pro Vás obtížné. Každá menší pochvala na Váš účet posiluje sebevědomí. Jdete ven a sedíte na houpačce, kolem les a nikdy by Vás nenapadlo, že Vás to bude bavit. Jen tam mlčky sedět a pozorovat, jak život běží, zatímco Vám se trošku zastavil v nemocnici. Dokážete si víc vážit života a prožívat chvíle intenzivněji. Cítíte tu krásu. Pozastavíte se nad tím, jak voní chvíle s přáteli, jak voní láska, jak voní třeba i ten obyčejný večer, kdy svítí hvězdy na Vy víte, že můžete stát s hlavou zvednutou a koukat na ně. Kráčíte po ulici a je Vám úplně jedno, kolik lidí na Vás kouká. Všechny ty drby a nekonečné dohady v okolí. Je to fuk. Jen se pousmějete a jdete dál. S hlavou hrdě vztyčenou, jako by jste vyhráli ten největší maratón. Nemoc mi dala určitý nadhled a možnost přehodnotit svůj žebříček hodnot. Co je opravdu důležité a co se jen tak tváří? Už to poznám. Zapomínám na probdělé noci, které jsem probrečela do polštáře nad nespravedlností světa. Už si nepokládám otázku: "Proč já?" Spíš si říkám: "Konečně došla řada i na mě." Nespím kvůli krásným zážitkům, kterých se nemůžu nabažit! Ne kvůli vzpomínkám na nemocnici a spoustu léků. Když přijdou špatné myšlenky, uvědomím si, že mám kolem sebe lidi, kteří za mnou stojí. Poznala jsem díky ní své pravé přátele i spoustu nových skvělých lidí, kteří mi neváhali pomoct. Nechápu sebevrahy, kteří si dobrovolně berou život, když lidi, kteří chtějí žít umírají. Teď už se chci na svět dívat jen optimisticky.Chci už zažívat jen pocity, kdy mám chuť se rozběhnout a pořád se smát. Usínat s úsměvem na rtech a budit se do dne, který bude normální. Který bude fajn. Vím, že i když jsem o hodně přišla, získala jsem. Věřím, že budu zdravá a šťastná! Nejsem bláhová, proč? Vždyť přece být tady je tak krásné a k nezaplacení.

Karma: 1059 palců. Dát palec!

Vytisknout

RSS kanál komentářů tohoto článku

Komentáře » přidat

[1] ivana, 22. května 2008 | 22:57

Holky hodně a hodně zdraví,štěstí,lásky a krásných zážitků!Vždyť žít je tak krásné!M+i.


[2] Hanka z Prahy, 26. května 2008 | 14:04

Ahoj krásky!
Už se moc těším, až ostatní uvidí, jak vám to slušelo. A hlavně až si přečtou, co v sobě nosíte za poklady. Jste krásné bytosti, zvenku i zevnitř!


[3] Hypotékař, mail, 3. června 2008 | 23:36

Nemyslím si, že si člověk dokáž epořádně vážit života. Je to skoro nemožné. Časem se všechno moc automatizuje :-(


[4] ivana, 2. července 2008 | 17:30

Fotky jsou nádherné.Holky jsou SUPER!


[5] Mirka, mail, 2. července 2008 | 19:26

Zdravím děvčata, dnes jsem si přečetla vše ve Vlastně, vím, co obnáší rakovina, mám takto nemocného syna -od jeho dvou let, nyní je mu 2O let. Je jiný, než ostatní, má úplně jiný názor, pohled na život.


[6] Z, mail, 17. prosince 2009 | 20:28

Krásný text, vaše radosti plně chápu, gratuluji k vašemu životnímu postoji a přeju hodně úspěchů!
Ráda bych zareagovala na váš názor, cituji "Nechápu sebevrahy, kteří si dobrovolně berou život" Asi bychom si měli uvědomit že existují i lidé, jež potkalo neštěstí i třeba jiného rázu nežli nemoc. ..Píšete o přátelích a lásce jako o samozřejmosti,ale popravdě, kolik z nás může prohlásit, že má a zná svého opravdového přítele? Že prožívá a dostává lásku? Lidé jsou různí a ne každému se poštěstí potkat ty správné osoby.A myslím si, že právě tohle může být pro někoho důvodem proč skoncovat s tímto životem.Když nemají nic. Když nemají rodinu, partnera, přátelé, ani tu jejich lacinnou náhražku jménem peníze, jež dokážou lidem alespoň na chvíli odvést pozornost od jejich útrap.Když nemají ani tu pitomou práci,na kterou si sice všichni stěžují,ale oni by za ni byli vděční.Když ze své vlastní hlouposti provedli něco, čeho teď litují, ale nedokážou to vlastními silami napravit? Víme přece, že jsou věci, kterých vzít zpět nelze. ...Ano, určitě bychom mohli zareagovat, že i takovým se dá pomoci, ale zkusme jim to říct. Za 1. Jak je chceme poznat? Jak máme vědět,že právě tenhleten neznámý můž se právě chystá připravit se o svůj život? A za 2. Co bychom jim vůbec řekli? Myslíte si, že by nám ty naše "žvásty" o tom, že jednou bude líp, zbaští? Já se obávám,že nikoliv. Není to dobře, ale co zmůžeme? ..Prostě, dnešní doba má velké mouchy, tradice se nezachovávají, vztahy mezi lidmi taky ne, jeden druhého si mnohdy VUBEC nevážíme...Co pak v takové společnosti? Pro některé je smrt opravdu vysvobozením ze současné situace. Jsou to ti, jenž nevěří v lepší budoucnost. Ti, co nevěří, že by mohlo vůbec někdy být líp. Jsou to ti, co se sami rozhodli, že toto bude jejich konec a taky tak učinili. Člověk má právo volby. Jen bychom se měli dobře rozmyslet. Pravda je sice, že vždy se dá nějaká cestička najít, VÁŽNĚ TO JDE!, jenže když tomu věřit nechceme, tak se nám tak stát ani nemůže...My si ani neuvědomujeme, jakou sílu naše mysl má. Jak moc náš postoj k životu náš život ovlivňuje. Lidi, sakra, věřme! Věřme v sebe, věřme v Boha, v osud, v duchy, v krásno, v pravidla "přej a bude ti přáno...",........ věřme v cokoliv! Je to vpodstatě jedno,hlavně věřme. Víra je prostě základ. A nemusí jít nutně o víru v božstvo (která podotýkám velice zabírá, pohlédněme jen do minulosti - staletí ba dokonce tisíciletí před námi lidé věřili v nejrůznější božstva, -úrody, plodnosti, lásky, .....čehokoliv a určitě to nebylo jen tak pro nic za nic.), ale můžeme věřit v cokoliv jiného, opravdu v cokoliv. A poctivá víra plody vážně přináší. Naše budoucnost se dá změnit a né že né. Jen tomu musíme uvěřit. A budeme se divit, jak to zabírá.

Končím, třeba si tohoto vzkazu nikdo nevšimne, třeba jo, to už je na vás. Já ale věřím, že se někdo takový, kdo si můj vzkaz vezme k srdci a třeba přehodnotí svou situaci, najde.


[7] dolly, www, 31. ledna 2012 | 08:34

sensitive and emotional responses of like hockey then it will depending on calibration function pointer hour 55 .


[8] Iconia PC tablet dengan Windows 8, mail, www, 8. března 2013 | 00:35

Thank you for posting the great content…I was looking for something like this…I found it quiet interesting,hopefully you will keep posting such blogs….Keep sharing…


[9] Tips cepat hamil, mail, www, 8. března 2013 | 00:36

Tips cepat hamil


[10] creditexpertguide, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:47

The gap between taxpayer-subsidised risk-free pensions in the public sector and struggling savers in the private sector will widen if the EU ignores experts’ warnings and presses on with Insolvency II


[11] horseguide, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:47

Horses accustomed to a warm stable part of the time will benefit from this type of rug when turned out in even light rain, as they get cold more easily than animals which stay out all the time.


[12] globalcruisefinder, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:48

Great interview Matt, gives those of us a little less travelled a greater thirst to keep going!


[13] myflightandhotel, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:48

As an aspirant, you should be very careful while selecting an multimedia training institute for better training and job opportunities. Much of your career is dependent on the kind of educational institute you select for better placement opportunities.


[14] thevirtualprivateserver, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:49

Loved the article & totally hear you. This week my son, my first-born, received a letter in the mail from a driving school. Apparently, he has passed all of his on-line class work; the envelope contained his certificate of proof of completion for his parent(s) to sign. When I saw that pink slip of paper, the tears started


[15] the plagiarism checker, mail, www, 12. července 2013 | 12:06

It is actually easier than you think to say "beautiful" in Samoan. The spelling is different but the pronunciation is very much the same. The spelling of the word in Samoan is "biutiful" pronounced: bee-you-tea-full. Thanks.


[16] order essay, mail, www, 26. července 2013 | 09:22

Je to velmi zajímavé téma, a to je opravdu cool, že autor se rozhodli napsat na toto téma. Baví mě číst tento příspěvek a budu číst jinou tohoto autora s velkým potěšením. Autorem je opravdu talentovaný člověk.


[17] senet, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:34

rowcach, sprzęcie, zaś zorganizowane doświadczenie przywiozłem do Polski oraz otworzyłem prywatna jednostkę. Uważam, ze zamiast siedzieć biernie w domu wideto ów okres dobrze wyzyskać. Dla mnie było owe nie tylko zwyciężenie doświadczenia, ale tezy gr senetico tworzenie stron www warszawa pozycjonowanie projektowanie profesjonalne cennik atka do podszkolenia jeżyka obcego natomiast poznania wie


[18] trening, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:34

Treningi i dietetyczki ogą im podpora pragmatyki, staże czy tez wolontariat. Aczkolwiek dopóki zameldujemy się do danej jednostki pedantycznie przeczytajmy na czym miałaby zawierzyć taka pragmatyka, iżby nie pozostać oszukanym – oznajmia Paweł Tomczyk, CEO jednostki Rearden Technology S.ORAZ. – Coraz częściej słyszy się, ze scholarzy na pr


[19] seloreczek, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:44

rwałym, a przy tym plastycznym a niestrudzonym na wielgachny obręb temperatur. Można go szaleć zarówno w zamrażalce, gdzie temperatura dosięga maksymalnie - 40 stopni Celsjusza, jak również w piecu w perfekcyjnej temperaturze do + 230 schodków. Nadto silikon przekazuje się także do podgrzewania w mikrofalówce natomiast mycia w zmywarkach. N monitor google sprawdzanie pozycji ie wykonywa także kłopotu z przestrzeganiem, albowiem wykonane z niemu przybory śmiało up


[20] selorre, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:45

od nadmiaru plonów. Te zaś kuszą nas modnymi karierami cenowymi, obszerna paleta kolorystyczną natomiast gwarancja powłóczystej przydatności bez utraty swoich właściwości. Obstawo ale bliżej przyjrzeć się niektórym produktom, ponieważ mogą one wysoko podnieść komfort polskiej harówy. O jakich wiec artykułach mowa?
dieta dukana łównie wideto wręczyć specyficzna notatkę na akcesoria kuchenne z silikonu, które stateczny się bezwzględnym hitem minionych latek. Silikon istnieje tworzywem, które do te pory było użytkowane w medycynie, przemysle natomiast mechanice. Jego spore właściwości wykonały jednak, ze świetnie sprawdził się też do pracy przyborów kuchennych. Dlaczego?


[21] selor, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:45


Oprócz akcesoriów kuchennych sprawianych z silikonu warto też kupić żaroodporn schudnięcie e naczynia kuchenne, jakie są niemalże niezastąpione w każdej kuchni. Można je wykorzystywać zarówno do opiekania informacyj w piekarniku, jak też do wrzenia informacyj jednogarnkowych (np. gulaszu a sosów i zup) na jak szybko schudnąć kuchence gazowe. Nadto szeroki zestaw sklepów honoruje na wybór odpowiedniego k


[22] Kamagra, , mail, www, 23. srpna 2013 | 17:28

I am totally satisfied from the visit of this blog because i got a lot of knowledge from here.


[23] Ingin Cepat Hamil, mail, www, 2. září 2013 | 00:32

OK


[24] Ingin Cepat Hamil, mail, www, 2. září 2013 | 00:33

Sip


[25] Ingin Cepat Hamil, mail, www, 2. září 2013 | 00:33

Terlalu


[26] graniet keukenblad, mail, www, 22. září 2013 | 07:34

Leuke website dit! Ik kwam net de website aanrechtblad-kopen.nl tegen. Het lijkt wel een mode website hoe de stenen gepresenteerd zijn. Terrazzo, Keramiek, Graniet en Composiet aanrechtbladen verkopen ze. Wat vindt jij?


[27] Dublin plumbers, mail, www, 28. září 2013 | 14:14

Pretty cool post. It’s really very nice and useful post. Thanks for sharing this with us!it’s my first visit.


[28] Dublin plumber, mail, www, 10. října 2013 | 11:58

Thanks for sharing this useful information! Hope that you will continue with us.


[29] klebe bh, mail, www, 12. října 2013 | 17:21

This is a nice post in an interesting line of content.Thanks for sharing this article, great way of bring this topic to discussion.


[30] jenis-jenis formula, mail, www, 22. října 2013 | 12:15

the great content


[31] Nokia Price in India, mail, www, 22. prosince 2013 | 17:34

Hello I am so delighted I found your blog, I really found you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, anyways I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post. Please do keep up the great work.


[32] ugg pas cher, mail, www, 22. ledna 2014 | 03:41

ugg pas cher


[33] aanrechtblad graniet, mail, www, 1. března 2014 | 17:15

Hey, just wanted to know if this site is in the UK? If you are in the United Kingdom where? By the way, one, I liked your blog a only a blog from one direction, and I continue to read!


[34] keramiek keukenblad, mail, www, 4. března 2014 | 18:09

Outstanding blog post, I have marked your site so ideally I’ll see much more on this subject in the foreseeable future


[35] beard trimmer reviews, mail, www, 8. března 2014 | 15:13

I’ve desired to post about something similar to this on one of my blogs and this has given me an idea. Cool Mat.


[36] Administrator, mail, www, 27. dubna 2014 | 21:51

This is some awesome stuff i like it. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles on the same matter


[37] Private Equite Fonds, mail, www, 27. dubna 2014 | 21:51

Well, I appreciate your efforts in creating this post however I believe you should take the time and elaborate :) Great blog indeed.


[38] Replicas de relojes, mail, www, 29. dubna 2014 | 05:25

Mladí muži by podle lékařů měli pozorněji sledovat svá varlata. Na rozdíl od rakoviny prostaty totiž mají jen malé povědomí o možnosti rakoviny varlat, která většinou postihuje jinak zcela zdravé jedince.


[39] Air Rifle Reviews, mail, www, 1. května 2014 | 18:56

This is a wonderful article, So much info given in it, These type of articles keeps the users interest in the website, keep on sharing more... good luck.


[40] instant breast lifts, mail, www, 2. května 2014 | 14:01

I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories.


[41] selvsiddende bh, mail, www, 3. května 2014 | 09:43

Thank you for the hard work you have made in writing this post. In the future I am hopeful the same best work from you as well. Actually your creative writing abilities has motivated me


[42] klebe bh, mail, www, 16. května 2014 | 06:37

Useful information shared..Iam very happy to read this article..thanks for giving us nice info.Fantastic walk-through. I appreciate this post.


[43] Slim, mail, www, 23. června 2014 | 04:08

Holky hodně a hodně zdraví,štěstí,lásky a krásných zážitků!Vždyť žít je tak krásné!M+i.


[44] plak bh, mail, www, 4. srpna 2014 | 09:24

I used some online essay writing services. They provided the worst essay to me. The paper was a plagiarized one and has lots of mistakes. I lost my money and time. But some good services also available in online.


[45] verhuisbedrijf soest, mail, www, 15. srpna 2014 | 10:46

I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share.


[46] prada outlet store, mail, www, 2. září 2014 | 05:27

As I web site possessor I think the content material right here is rattling amazing , appreciate it for the efforts. You must maintain it up forever! Good Luck.


[47] verhuisbedrijf ede, mail, www, 16. září 2014 | 01:59

good blog, this topic is really interesting, thanks for sharing, my contribution here.


[48] kostum badut, mail, www, 14. října 2014 | 01:45

bravo


[49] Porn Addiction, mail, www, 14. října 2014 | 11:52

Great! Thanks for your documents, its been very helpful. Thanks again for sharing your information.


[50] best heater, mail, www, 28. října 2014 | 02:17

Kesepuluh bersaudara tersebut tinggal di sebuah rumah peninggalan kedua orangtua mereka. Untuk memenuhi kebutuhannya, mereka menggarap lahan pertanian yang cukup luas warisan kedua orangtua mereka. Mereka sangat terampil bertani,


[51] Tax Consulting Washington, mail, www, 1. listopadu 2014 | 17:40

I was literally shocked to read the action taken against the girl who wanted to try some experiment with house hold chemicals. It is clear to everyone that she did not want to hurt anyone. I really think that these zero tolerance policy ought to be reviewed. Thanks for discussing this.


[52] barbour outlet, mail, www, 7. listopadu 2014 | 09:44

Thanks for discussing this.


[53] http://www.bc-fermetures.fr, mail, www, 8. listopadu 2014 | 08:08

Thanks for discussing this.


[54] Emma, mail, www, 1. ledna 2015 | 11:42

Awesome post! Personally I like your site. . I am so impressed to read your content.


[55] Adeela Abbas, mail, www, 6. března 2015 | 08:25

Watch Pakistani Talk Shows and Hot Political Discussions from ARY, Geo, Dunya, Express and Samaa News live on Bathak.com


[56] Adeela Abbas, mail, www, 6. března 2015 | 08:26

Watch Pakistani Dramas Online in HD Quality. Latest Episodes of Drama Online on Bathak.com


[57] Drama Online, mail, www, 6. března 2015 | 08:26

Watch Pakistani Dramas Online in HD Quality. Latest Episodes of Drama Online on Bathak.com


[58] Pakistani Dramas, mail, www, 6. března 2015 | 08:26

Watch Pakistani Dramas Online in HD Quality. Latest Episodes of Drama Online on Bathak.com


[59] Urdu Columns, mail, www, 6. března 2015 | 08:26

Urdu Columns from Jang, Daily Dunya, Express, Nai Baat and Nawa-e-waqt news papers online


[60] Hum TV Dramas, mail, www, 6. března 2015 | 08:26

Watch Hum TV Dramas latest episodes Online. Watch Zid, Susraal Mera, Aik Pal, Nikah, Digest Writer, Sadqay Tumhare, Joru Ka Ghulam, Mehram, Meray Khuda, Dramy Baazian, Mr Shamim, and Darbadar Tere Liy


[61] Agen Bola, mail, www, 16. dubna 2015 | 04:30

This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it….


[62] Ibcbet, mail, www, 16. dubna 2015 | 04:35

I am truly inspired by this online journal! Extremely clear clarification of issues is given and it is open to every living soul. I have perused your post, truly you have given this extraordinary informative data about it.


[63] natuurstenen keukenwerkblad, mail, www, 16. dubna 2015 | 12:20

Thank you for the work you have put into your nice blog. We will bookmark to your blog because it is very informational. We love the site and will come back to see your new posts.


[64] funnytoysgift, www, 28. dubna 2015 | 08:35

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[65] http://www.casquettepascherfrance.fr, mail, www, 12. května 2015 | 09:13

recalls a vintage sports car From its Adult Swim X Aqua Teen Hunger Force jewel bearings and lubricants ADLC is .


[66] Pakistani Talk Shows, mail, www, 18. května 2015 | 08:20

Watch Pakistani Talk Shows and Hot Political Discussions from ARY, Geo, Dunya, Express and Samaa News live on Bathak


[67] Dramas Online, mail, www, 18. května 2015 | 08:21

I am inspired by your live journal. Thanks for sharing.


[68] modelador de seio, mail, www, 19. května 2015 | 20:52

I have read lots of posts concerning the blogger lovers but this article is genuinely a very good write-up, maintain it up.


[69] http://www.college-lycee-sainte-ursule.fr, mail, www, 21. května 2015 | 05:32

http://www.bumbarisparis.org/kategorie/pribehy


[70] agen bola sbobet, mail, www, 6. srpna 2015 | 05:44

This is a topic that is near to my heart...sbobet asia Cheers! Where are your contact details though?agen bola sbobet


[71] arenabetting.com, mail, www, 17. srpna 2015 | 07:30

I was excited to uncover this great site. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you book marked to look at new stuff in your website.


[72] guessmarket.com, mail, www, 17. srpna 2015 | 07:32

When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Appreciate it!


[73] document translation, mail, www, 24. srpna 2015 | 03:33

What is translation services? It covers SEO translation, certified translation, documents, and website translation and different languages all over the world.


[74] http://www.location-mer-bretagne.fr, www, 31. srpna 2015 | 10:42

nslation, certified translation, documents, and website translation and different languages all over the world.


[75] http://www.location-mer-bretagne.fr, mail, www, 31. srpna 2015 | 10:42

nslation, certified translation, documents, and website translation and different languages all over the world.


[76] cyber-bola.net/, mail, www, 10. září 2015 | 06:37

When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thanks a lot!
Agen Bola Terpercaya


[77] werkplekverlichting, mail, www, 22. září 2015 | 17:50

What a great writing, really I appreciate such kind of topics. It will be very helpful for us. Waiting for more articles, blogs like this. I’m going bookmark your blog for future reference. Thanks a lot for sharing this


[78] mobile bar service, mail, www, 9. října 2015 | 12:36

Limez N Lemonz mobile bar for providing us a wonderful drinking party where you can enjoy with your friends.


[79] aanrechtblad, mail, www, 12. listopadu 2015 | 04:39

Useful information shared..Iam very happy to read this article..thanks for giving us nice info.Fantastic walk-through. I appreciate this post.


[80] http://www.namamaste.fr, www, 26. listopadu 2015 | 10:01

Můj ortel zněl zhoubný nádor kolene, čeká tě chemoterapie. Měla jsem tehdy velký strach, ale pořád jsem si nějak nespojovala slovo NÁDOR se slovem RAKOVINA a taky jsem nevěděla, co to obnáší, jak mi bude po chemoterapii a jak to dopadne.


Přidat komentář:

Prosím napiš BUMBARISPARIS do tohoto pole: