Článek

rakovina varlat

9. května 2007 | http://www.mprv.cz a http:///www.testis.cz | Odborné

Rakovina varlat je závažné onemocnění postihující muže převážně mezi 15-35 lety. Výskyt této diagnózy není zanedbatelný, a ve zmíněné věkové skupině se jedná o NEJROZŠÍŘENĚJŠÍ FORMU RAKOVINY.

Stejně jako např u rakoviny prsu, je klíčová včasná diagnóza, která při okamžitém nasazení léčby významně snižuje smrtelnost onemocnění. Ač to může znít směšně, nejúčinnějším nástrojem pro včasnou diagnozu je pravidelná sebekontrola prohmatem varlat (nastupující nemoc se projevuje zvýšenou bolestivostí na ohmat, zduřením, či znatelným zvětšením objemu nebo výrůstkem). Na rozdíl od rakoviny prsu, kterému je jako společenskému tématu věnována velká pozornost (řada osvětových kampani, medializace v tisku), je rakovina varlat relativně nedoceněným nebezpečím, o kterém většina mužů v rizikové skupině TÉMĚŘ NETUŠÍ.

Je nutné si uvědomit, že prakticky všechna onemocnění varlete a okolních struktur nelze léčit bez pomoci lékaře. Všechny níže popsané stavy vyžadují odbornou lékařskou diagnostiku a léčbu. Přestože nejde o orgán bezprostředně nutný pro život, může jít o místo vzniku onemocnění, která život významně ohrožují. Je nutné zdůraznit, že většina zhoubných nádorů varlete je v současné době velmi dobře léčitelná a u převážné většiny případů bývá jediným problémem odkládání návštěvy lékaře pacientem a z toho vyplývající pozdní stádium nemoci, kdy současná medicína není schopná takový stav zvládnout a pacient mnohdy zbytečně umírá.

Celkově zvětšené varle
Může se jednat o zánětlivý proces, který postihuje tkáň varlete (popřípadě obou varlat) a přilehlých struktur jako celek, může se však jednat o nádorové postižení. Pokud jde o náhle vzniklé bolestivé zvětšení obou varlat doprovázené teplotou, pravděpodobněji se bude jednat o zánětlivý proces (např. v rámci příušnic), jde-li o postupně vznikající nebolestivý proces, může se jednat o nádorové onemocnění (zejména jde-li o proces jednostranný).

Hmatný útvar varlete či okolních tkání
Pokud si pacient nahmatá útvar na varleti či v jeho blízkém okolí, je nutné nejprve zcela jednoznačně vyloučit nádorové onemocnění. Samozřejmě se rovněž může jednat o lokalizovaný zánětlivý proces či městnavé postižení žilního systému varlete, ale na tuto možnost není dobré spoléhat. I v případě, že jde o nádorové onemocnění, nemusí být nádor zhoubný.

Náhle vzniklé zvětšení varlete či vznik bolestivého útvaru v oblasti šourku
Může se jednat o úrazovou záležitost či o tzv. torzi (otočení) celého varlete, kdy se varle otočí kolem své podélné osy a dojde k zamezení přítoku a odtoku krve, čímž varle poměrně rychle odumře. Včasný chirurgický zákrok je jedinou možností léčby. Mohlo by se jednat rovněž o uskřinutí tzv. appendixu testis. Další příčinou může být akutní zánětlivý proces v oblasti varlete nebo nadvarlete. Vzácněji může podobný stav vzniknout při náhle vzniklém krvácení do nádoru varlete, který byl do té doby tzv. němý, bez klinických příznaků.

Zvětšení prsních žláz u mužů
Zvětšení prsních žláz u mužů (tzv. gynekomastie) je po pubertě projevem hormonální nerovnováhy a svědčí o tvorbě nadměrného množství některých hormonů. Může to být způsobeno, MIMO JINÉ, i aktivitou určitých typů nádorů varlete.

Doprovodné příznaky
Pozornost je třeba věnovat i dalším průvodním znakům při postižení varlete, jako např. bolest, otok, zarudnutí, potíže s močením či horečka, což může přispět k co nejrychlejšímu stanovení diagnózy a odpovídající léčbě nemocného. Jedině včasná návštěva lékaře umožňuje přiměřenou a úspěšnou léčbu.

V roce 2004 byla vydána nová klasifikace WHO urogenitálního traktu. Začátkem roku 2007 vyjde nová, velmi obsáhlá monografie autorů:

Hes, Michal, Mukenšnabl, Veličkinová, Hora: Nádory varlete.

Tato monografie bude posléze ve zkrácené podobě zveřejněna rovněž na stránkách www.testis.cz.

Karma: 1438 palců. Dát palec!

Vytisknout

RSS kanál komentářů tohoto článku

Komentáře » přidat

[1] Věra, mail, 22. srpna 2007 | 08:30

ahoj můžu se zeptat přítel má už 16let po odstranění jednoho varlete našli mu zhoubnou formu rakoviny měl ozařování před těma 16letama je už možné že se scela uzdravil nebo ještě je tady nebezpečí že se to může vrátit? trochu se bojím občas má bolesti a nedává to znát


[2] Martin, mail, 30. srpna 2007 | 14:30

Uvádí se, že asi v 10 procentech případů se po čase objeví nádor i na druhém varleti. Pokud v dětství to zatím zdravé nesetouplo a musel mít kvuli tomu operaci, tak je tu riziko o něvo vyšší.
Třeba u mě se rakovina varlete projevila ztvrdnutím toho varlete. Na pohmat by mělo jít trochu promáčknout, jako tvrdý gumový míček, ale já ho měl jako kámen.
Bolestivost je taky nebezpečným znakem a určitě bych ho nahnal k doktorovi. Lepší přijít třikrát zbytečně, než to jednou propásnout.


[3] Monicek, mail, 16. září 2007 | 20:39

každý takto léčený pacient zůstává trvale v tzv. dispenzární péči, jejíž smyslem je především včas zjistit možný relaps (opakování), u varlete je to především sono scrota (ultrazvuk šourku), CT retritropenia a markry (krevní test) a samozřejmě další vyčetření dle potíží, o intervalech kontrol rozhoduje odborný lékař


[4] Martin, mail, 18. září 2007 | 00:02

Slyšel jsem něco v tom smyslu, že onkologický pacient je po pěti letech bez potíží z takovéto péče vyřazen a dále se kontroluje jen v případě potíží.


[5] Ondra, 24. září 2007 | 17:58

Někde jsem slyšel že některé bouličky na varleti jsou neškodné. Je to pravda?


[6] Martin, mail, 29. září 2007 | 13:54

Některé ano, ale sám to nepoznáš. Je potřeba zajít k urologovi, kterej pošle na sono a tam to de docela dost jasně vidět, jestli jsou nebo nejsou zhoubné.


[7] Martina, mail, 8. října 2007 | 19:03

Mám dotaz. Přítelovi nejdříve oteklo jedno varle, teď splasklo,má zespod hmatatelný útvar a neskutečně bolí, kolikrát má problémy i chodit.Problémem zůstává, že se stydí zajít za doktorem.


[8] Samuel, 17. října 2007 | 19:27

Mam taky dotaz: Cetl jsem si nektere charakteristiky priznaku rakoviny varlete, ale me se tyka jen jedna z nich, a to, zatim, mirna bolest jednoho varlete spolu s jemnymi vystrely do trisla a podbrisku. Bolesti ale nejsou nijak silne. Jinak pri "sebekontrole" jsem zadne fyzicke zmeny nezaznamenal. Myslite, ze i to muze byt dostatecny priznak a duvod jit na vysetreni?


[9] Martin, mail, 20. října 2007 | 17:09

Pro Samuela:
Zadna vec v tele neboli jen tak. Nejaka pricina je tu vzdycky,at uz zavazna nebo vic banalni. Na vysetreni bych urcite sel, i kdyby se melo ukazat, ze to bylo jen prilis tesne spodni pradlo(priklad banalniho duvodu).

Osobne ale doporucuji nerikat pred doktorem nic o nejakem priznaku rakoviny, vetsinou to nemaji radi, kdyz jim prijde clovek, ktery uz si sam urcil diagnozu. Proste te akorat boli varle a hotovo, zadny utvar si nenahmatal.

Bud pripraveny zodpovedet otazky typu: jak dlouho ta bolest trva, kdy nastava(jenom kdyz sedis, vzdycky)..apod.


[10] Samuel, 23. října 2007 | 22:22

Dekuju za odpoved, Martine.


[11] Stanislava, mail, 28. října 2007 | 17:42

Mám dotaz. Manžel má na jedné straně vedle varlete ještě jednou tak veliký útvar. Už mu to vadí i při chůzi. Mívá bolesti střílející někam do podbřišku. Je mu 57 roků, ale k doktorovi nejde. Mohlo by se jednat o rakovinu? Děkuji


[12] Tonda, 13. listopadu 2007 | 19:42

Dobry den,mam dotaz,moje pravé varle se postupem casu zvětšilo na zhruba 10cm nebo se mi okolo varlete neco vytvorilo..neni zarudle a ani neboli...chci se zeptat o co by jse mohlo jednat,neboli projevuje se takhle rakovina varlat??děkuji


[13] Tomáš, 21. listopadu 2007 | 11:06

zdravim,mam otazku..mam vedle varlete takovou hladkou kuličku,spojuje ji s varletem něco jakoby takový ,,provázek,,nevim,jak bych to nazval..utvar neni uplne nejtvrdsi,zda se mi jako,ze kdyz ho dvouma prstama zmacknu,tak se to chova,jakoby byla uvnitr tekutina tzn. zmáčknu a tekutina z podtlaku prstu tlačí na stěny jinde..jinak zadne problemy nemam..nevite,co by to mohlo byt??snad jste to trošku pochopil..dekuji za odpoved..


[14] kauli, 24. listopadu 2007 | 07:58

Tomáši jestli ti mohu radit zajdi včas za urologem.Můj manžel otálel dost dlouho 3 měsíce,ale před tím ty tři měsíce už měl malé potíže pak přišly ty velké bohužel mu vzali celé levé varle a ted čekáme co bude dál.Nejím,nespím jen se trápím a přemýšlím co bude sním i snámi dál.Tome můj muž také dnes ví,že už měl jít dávno běž a zachráníš co se dá a třeba to u tebe bude i maličkost,která by se časem mohla zvrhnout v něco daleko horšího.Neotálej a běž držím pěsti.Kauli


[15] HonzaS, 30. listopadu 2007 | 11:00

Zdravim, vcera mne zaclo bolet nekde v okoli podbrisku na prave strane. Puvodne jsme mel podezreni na slepak, ale pak jsem bolest lokalizoval pri ohmatavani praveho varlete. V pondeli jdu k doktorovi a dam pak vedet o co slo. HonzaS


[16] HonzaS, 6. prosince 2007 | 16:06

Bolest mne presla, pokud se to neobjevi znovu, nevidim duvod nekam chodit.


[17] Pavel, mail, 24. prosince 2007 | 23:43

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli nádor na varleti jde objevit ultrazvukem? Děkuji za odpověď.


[18] KouzelniCZech, mail, www, 1. ledna 2008 | 19:02

Ano, nádor se diagnostikuje právě pomocí ultrazvuku.


[19] Dušan, 8. ledna 2008 | 17:54

Dobrý den,jen tak čirou náhodou jsem se jednoho dne dostal na internetové stránky týkajících se těchto problémů a samovyšetřování varlat.Ještě ten večer jsem se pokusil(prvně v životě) o toto samovyšetření.Důkladně jsem si jej prohmatal a zjistil jsem u levého varlete,úplně v horní části(jakoby na vrcholu)malý,nepravidelný výstupek(je celkem snadno nahmatatelný,velikost asi syrové čočky),kerý jakoby má tendenci se mírně přesouvat,jakoby bradavička na varleti.Zarazilo mě toto zjištění a se strachem jsem podobný výčnělek začal hledat i na varleti pravém.Tam jsem po dlouhém hledání a hmátání něco podobného také nahmatal,ale daleko menšího a těžce nahmatatelného.Je mi 35 let,nevím zdali jsem tento útvar měl stále, či ne?Nic mě nebolí,levé varle jsem měl vždy mítně větší a nezdá se,že by se mi zvětšovalo,zatvrdlé také není.Jen mě trápí ten výčnělek,o kterým nevím zdali je vše v pořádku,zdali nemám raději ihned vyhledat lékaře.Jsem nervozní,denně se několikrát vyšetřuji,až jsem si samozřejmě vsugeroval divné pocity v okolí,což chápu.Prosím,děkuji za odpoved.


[20] KouzelniCZech, mail, www, 18. ledna 2008 | 18:53

Asi ti nikdo ani při sebelepším popisu nebude moci přesně odpovědět. Jsem si však téměř jist, že pokud sis našel na varleti něco, o čem si myslíš, že to tam asi být nemá anebo si tím nejsi jistý, tak s tím běž za doktorem. V tomto směru je nejhorší, když se budeš bát toho, co by to mohlo být a nenecháš se vyšetřit.


[21] Patrik, 30. ledna 2008 | 12:49

AHoj,,,hele mám problém,mám na varleti bulku,už asi 2 roky,je mi 15 let,a docela se bojím,,nemůže to být ta rokovina ?


[22] Tomáš, 30. ledna 2008 | 19:58

Patriku, to si sebe samého vážíš natolik, že 2 roky nejdeš s problémem k doktorovi? Co to je za bulku ti neřekne nikdo jinej líp...


[23] Petr, 24. února 2008 | 03:46

reakce na 19tenacty prispevek. Hele mam to same jak ty,byl jsem u doktora 3x vysetril me,jakoze fakt dukladne,byl jsem na testech a tak a pak rekl,ze to rakovina neni,ze to je pravdepodobne cista,ale jak rikam,uplne stejne popis co jsi ty napsal...budu drzet palce,zajdi asi k dotoroviii,no a ja?ja mam teda cistu,nekdy me to boli,ale hold co ,hlavne ze budu zit v klidu :)


[24] vojta, 2. března 2008 | 10:24

cau,je mi 15 a ve 13 sem byl na operaci s kýlou,od te doby mam jedno varle polovicni nez to druhe.co by to mohlo znamenat?


[25] kachka, 7. března 2008 | 17:56

vy piče z malíma varlatama píííče vy kastrujtese .


[26] David, mail, 18. března 2008 | 13:47

Dobry den.Mel bych otazku.Kolik let se muze clovek dozit,pokud zjistil ze se setkal s touhle nemoci a nijak ji neleci.Dekuji


[27] CIPISEK, mail, 24. března 2008 | 21:51

Dobrý den.Předpár dny jsem si všiml že moje pravé varle je asi o polovinu větší než druhé.Nijak mě nebolí a kdybych si ho nenahmatal ani bych nepoznal že je většá.Muže to byt rakovina? Děkuji za odpověd.


[28] Majda, 30. března 2008 | 20:51

Mám dotaz. Jak poznám nadvarle od varlete? Nad varlaty mám tvrdší tkáň. Na dotek to nebolí a není to přímo na varleti. Nicméně je to hmatatelné hlavně na pravém varleti. Na obou bych to přirovnal ke chrupavce. Jsou to nadvarlata?


[29] honza, 3. dubna 2008 | 21:09

Dobrý den,
chtěl jsem se na jednu věc zeptat. Nevim jestli to mám nějak řešit. Mám takovou jakoby kuličku(tak 2 mm) v šourku která je jakoby na pojená na jedno varle. Nebolí to, ale je mi to divné. Nevím co to je, třeba to nic není. Není to třeba součást puberty? nebo nemůže to být mízní uzlina... Dekuji za každou odpověd


[30] Lukáš, mail, 7. dubna 2008 | 15:32

je mi 15 a okolo leveho varlete se mi neco udelalo neni to ani zarudle a na hmat to ani neboli ale nekdy se to ozve samo od sebe a zacne to bolet??muzete poradit co s tim??dekuji


[31] Lukáš, mail, 7. dubna 2008 | 20:04

je mi 15 a okolo leveho varlete se mi neco udelalo neni to zarudle na hmat to ani neboli!asi pred tydnem jsem mel teploty!!a sem tam mi je spatne no spis nechut!!!samo od sebe me to i zacne nekdy bolet!!co mam delat??


[32] Jirina, 12. dubna 2008 | 20:41

Ahoj, mam dotaz muj manzel si v roce 2005 nahmatal nebolestivy utvar, velmi drobny. Zaver appendix testis 1.dx, sledovat netreba, jedna se o benigni zalezitost, pozustatek embryonalniho vyvoje, jenze ted se to zvetsilo


[33] Lukáš, mail, 13. dubna 2008 | 18:48

Jirine-tady nikdo neodpovida je to k nicemu


[34] Honza, mail, 14. dubna 2008 | 15:58

Ad Jirina: Zdravim, nejsem onkolog ani lekar, ale urcite bych zasel na Urologii.


[35] pavel, mail, 20. dubna 2008 | 23:41

Ahoj vsechny zdravim. Je mi 32let a pred rokem a pul jsem mel tu smulu a s diagnostikou "rakovina varlat" jsem se seznamil osobne. Kdyby mel nekdo nejake otazky,co se teto nemoci týče,tak mě muzete napsat.


[36] jiří, mail, 22. dubna 2008 | 11:41

mam otázku.objem levého varlete je možna tak jednou tak vetsi než druhe.na prohmat je to bolestive nekdy cítím tupou bolest směřující od varlete do tela.čím to může být?děkuji za jakoukoliv odpověd.


[37] Marek, 22. dubna 2008 | 20:56

Doporučuji co nejdříve navštívit urologa


[38] RSP, mail, 26. dubna 2008 | 14:28

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,jestliže když nahmatám na varleti malou uzlinu,ale nejsem si vůbec jist,jestli jsem to měl před tím,jestli to muže být rakovina??


[39] Honza, mail, 28. dubna 2008 | 09:03

AD RSP_ Dobry den, jistotu, ze to neni rakovina budete mit do te doby, nez navstivite urologa a udela vam sono. Pro vas klid doporucuji co nejdrive navstevu


[40] Pavel, 30. dubna 2008 | 16:53

Jedno varle mám větší a jakoby rozbité, ale připadá mě, že už to mám snad od jakživa. Nic mě nebolí, akorát jednou (to bylo asi před 7 lety) ted mi je 18. Mám navstivit doktora?


[41] Honza, mail, 5. května 2008 | 14:37

Ahoj pavle, pisni mi na maila a dam ti kontakt na pani primarku - specialista na nadory varlat


[42] Jakub, mail, 8. května 2008 | 08:54

Mám problém. U obou varlat mám malinkou tvrdou kuličku velikosti cca zrna která se jakoby volně pohybuje. Vždycky jsem přemýšlel zda to není rakovina, ale kuličky se nijak nezvětšovaly, a i velikost obou varlat je v normálu. Po přečtení zdejších příspěvků jsem zjistil že se to dá poznat i podle tuhosti varlat. Zkoušel jsem je mačkat, ale moc dobře to nešlo - může mi někdo poradit jak moc by měly jít zmáčknout? Mě připadají poměrně hodně nepoddajná. A za jakým doktorem je dobré zajít..za urologem? Díky předem za pomoc..


[43] Honza, mail, 8. května 2008 | 19:04

Ahoj Jakube, nejsem doktor, ale urcite co nejdriv nejen pro svuj klid zajdi k urologovi. Jistotu ti da sonografie.


[44] ------, 9. května 2008 | 18:15

Nad levym varleti mám velkou tkáň (asi nadvarle) ale na pravym to mám o dost mín ... co to je díky


[45] ------, 11. května 2008 | 17:58

Zejtra jdu k doktorovi


[46] Tomas, 20. května 2008 | 16:06

Ahoj mam dotaz. Leve varle mi nateklo a uz je velke jak golfovy micek a ja nevim co mam delat. Je mi 15 let ale k doktorovi se stydim. Poradte mi prosim. Dekuji, a prijemny den


[47] Honza, mail, 20. května 2008 | 20:57

/Tomas/ Ahoj Tome, neni cas na hrdinstvi. Najdi si urologa co nejbliz a vyraz! To je to nejlepsi, co muzes udelat.


[48] radek, mail, 25. května 2008 | 16:55

Dobry den chtěl sem se zeptat o kolo varlete mam takoví žile nebo tak něco nevím jak to mam popsat a když si nato maknu tak to bolí nevite někdo co byto mohlo byt mam strach že byto mohla byt rakovina diky za odpověd


[49] Rostislav, 25. května 2008 | 17:05

dobry den prosim vas chtel sem se zeptat....kfyz mam na varltei takove velke zilky ktere jsou jen na jednoom varleti a to druhe je uplne v poradku prosim vas o rad


[50] radek, mail, 25. května 2008 | 17:22

dobry den rostislave ja mam ten samí problem na varleti ale mam to na obouch varletech takoví žilky a někdy to bolí ale taky nevím co byto mohlo byt snad někdo napíše a pak vyhledám doktora


[51] marek, 26. května 2008 | 16:11

prosim vas poradte kdyz mam na jednom varleti takove velke zlazy ktere vedou jen na jedno varle nevite co to znamena..prosim vas moc o radu.


[52] radek, mail, 27. května 2008 | 15:03

ahoj pavle prosím tě jak se projevila u tebe rakovina jak se to dá poznat a co se deje na varleti měls taky jako kdyby uzliny nebo žile ja tam na varleti mam žile nebo uzliny na obouch není to rakovina a když se dotknu tak to bolí diky za odpověd


[53] ondra, mail, 28. května 2008 | 17:36

Do


[54] ondra, mail, 28. května 2008 | 17:38

Pavle chtel sem od tebe aby si mi poslal na ondrakawa tvuj email chtel sem se na ne co zeptat.


[55] ondra, mail, 28. května 2008 | 17:38

ondrakawa@seznam.cz


[56] radek, mail, 29. května 2008 | 15:51

jj jeto na hovno tady v pondělí du za doktorem nikdo tady neodpovída


[57] michal, 31. května 2008 | 22:32

Ahoj, asi před 3 dny mě začlo bolet levé varle. Bolí na dotek a dnes jsem si v místě bolesti nahmatal maly výrustek o pruměru asi 3mm. Je to něco jako pupínek, ale asi neni moc normalni mit pupínek pod šourkem. Už jsem si něco našel na internetu, ale ty informace to ani nepotvrzují, ani nevyvracejí. Je mi 14 let a trochu bych se před dokrorem asi styděl.
ještě jedna otázka. Dá se rakovina varlat léčit i jinak, než odebráním varlete?
děkuji za odpověď


[58] Petr, 3. června 2008 | 21:32

Čau michale, mám podobný problém jako ty akorát mě nebolí varle, ale jakoby pod pravím varletem mám nějakou kuličku o velikosti tak 1cm, a taky se stidím jít za doktorem a mám strach že jeto rakovina a jemy 16 let, tak kdybys něco zjistil dej my veďet prosim


[59] Petr, 3. června 2008 | 21:32

Čau michale, mám podobný problém jako ty akorát mě nebolí varle, ale jakoby pod pravím varletem mám nějakou kuličku o velikosti tak 1cm, a taky se stidím jít za doktorem a mám strach že jeto rakovina a jemy 16 let, tak kdybys něco zjistil dej my veďet prosim


[60] Pitrsonek, 9. června 2008 | 14:21

Ahoj, je mi 24. Už asi měsíc mě v nepravidelných intervalech dosti pobolívalo pravé varle i podbříško a při sportu tříslo, nahmatal jsem si malou bulku u nadvarlete pravého varlete. Celkem jsem s tím otálel, a až po měsíci se rozhodl jít k urologovi, ale nebyl důvod s otálením. Dnes jsem byl u urologa a je to naprosto v pohodě není se čeho bát a stydět. Jsou to profíci a takových jako vy viděli spoustu. Takže jestli vás něco trápí nebo jste něco nalezli neváhejte a zajděte si tam. Myslím si, že je lepší překonat stud a zjistit, že jste v pořádku, než se strachovat a zbytečně stresovat. V nejhorším případě, alespoň problém podchytíte včas. Urolog mě vzal hned na ultrazvuk a okoukl mi varlata udělal fotky a usoudil, že se jedná o cistu. Ještě jsem jim dal moč, udělají testy a uvidí se co a jak. Něž jdete k urologovi tak je lepší navštívit svého praktického lékaře, aby vám dal doporučení. Já jsem myslel, že nemusím, ale sestřička na urologii mi říkala, že to je lepší. Tak kluci ať vám to dobře dopadne. Závěr: Myslím si, že je raději si prožít pár minut studu než později ztratit několik let života, že jste něco zaspali.


[61] ráda, mail, 13. června 2008 | 18:02

ahoj chtel sem se zeptat.Na pitlíkovi se mi udelali asi 3 bíle kolecka! Nevíte o co de?


[62] Milan, 14. června 2008 | 16:08

Ahoj, je mi 18 let a mám menší problémy s pravým varletem. Někdy (!) po ejakulaci na jeho dolní části nahmatám jakoby nějakou trubičku, nevím jak to líp popsat, prostě to není žádná koule nic, jen trubička (není nijak tvrdá). Potom je na tom samém varleti nahoře malinkatý výstupek (tak max. 1mm, ale ten nejde někdy ani nahmatat). Mírně po pobolívá, ale není to nic, co by se nedalo vydržet, jen je to cítit. Po několika hodinách to většinou přestane a i ta "trubička" zmizí. Nevím, jestli to má nějakou souvislost s rakovinou nebo třeba i s tím, že jsem už v minulosti dvakrát byl na operaci kvůli torzi, už si to nějak nepamatuji, ale podle jizev to bylo u obou varlat. K doktorovi s tím zatím moc jít nechci, jednak se stydím a taky mi to přijde mírně předčasné. Díky za odpovědi.


[63] ráda, mail, 14. června 2008 | 23:35

odpovídá tady nekdo????


[64] pitrsonek, 15. června 2008 | 13:05

Jděte k doktorovi.
Nikdo vám nikdy nemůže dat adekvátní odpověď na vaše otázky, když vás neprohlídne. Doktor vám řekne nejlíp co vám je!


[65] petra, mail, 15. června 2008 | 15:38

Dobrý Den, ráda bych se zeptala z čeho může rakovina varlat vzniknout..


[66] Jirka, mail, 19. června 2008 | 21:35

Ahoj,zdravim vsechny.Je mi 25 let.Nejsem si jistej,kdy presne sem si nahmatal neco(tezko to popsat,nepravidelny tvar,spise neco jako ucpane,mozna centrimetrove velikosti)na pravem varleti,ale mohlo by to byt kolem 6 let zpatky.Tenkrat sem se ani nezajimal,co by to mohlo byt a tak sem to vic neresil.Obcas si na to vzpomenu,furt to tam je.Zadny bolesti nemam.Varlata jsou stejne velka.A i to,je stale furt stejne velike.Proste jako bych to tam ani nemel.Pamatuju si,ze se mi to udelalo v obdobi,kdy sem jeste byl s byvalou pritelkyni.Protoze v tu dobu,me varlata opravdu bolela,pac ma byvala na to moc nebyla.Chtel bych jen poprosit o nejakou radu,nazor,cokoliv.Vim,ze v tomtu clanku to neni moc o zodpovednosti,ale nejak sem dostal strach,protoze sem si uvedomil,ze nejsem zadna vyjimka.Problem je,ze momentalne ziju v Anglii a takove vysetreni se asi neda sfouknout behem 10 dnu..dekuji


[67] Honza, mail, 19. června 2008 | 21:37

Hola, radim vsem, kdoz maji sebemensi pochybnosti, zajit si na urologii. Jedine tak budete klidniiiii


vse dobre

Honza


[68] G9TGSNYMWU, 21. června 2008 | 16:08

Mám tak v půlce penisu nějaký výrustek,varlata pohodě.Mam se toho bát? Vůbec to nabolí je mi 15


[69] dan, 26. června 2008 | 11:54

Mám dotaz,mužu mít rakovinu varlat v 16?


[70] honza@bumbarisparis.org, 30. června 2008 | 09:25

nadory varlat postihuji i vekovou hranici, do ktere spadas. doporucuju navstevu urologa.


[71] 4634350, mail, 2. července 2008 | 13:19

Mám tak v půlce penisu nějaký výrustek,varlata pohodě.Mam se toho bát? Vůbec to nabolí je mi 15


[72] Michal, 8. července 2008 | 02:04

Ahoj všichni, já jsem michal a mám 16 let, nevím jestli mám nějaký nádor, ale moje varle jsou hodně protáhlé, jakoby 2 svislé varle trčící na tenké kůžičce, někdy padají i cca 10 cm od těla, takže to vypadá jako bych měl blanku a až pak varlata. Když je zima tak se mi hodně stáhnou, ale když je teplo jsou abnormálně dole :( Mám z toho mindrák, díky za každou radu...


[73] Aleš, 9. července 2008 | 20:37

Ahoj, je mi 21 a před rokem se mi otočilo varle. Zvětšilo dvojnásobně průměr a bolest byla v celém podbříšku.
To jsem se dozvěděl, až jsem měl stálou teplotu 38°. Na Uro. ambulanci jsem se dozvěděl, že moje pravé varle se začíná rozpapadat a začíná postupná otrava krve. Doktor říkal, že na záchranu varlete po otočení je časový interval kolem 8 hodin a já ho měl otočený okolo 60 hodin. Tak jsem o něho přišel.
Druhé varle mi dokroři zafixovali,aby náhodou nedošlo o pootočení.


[74] jen tak, 13. července 2008 | 23:47

zdravím Vás,
mám dotaz,při ejekulaci se mi míchá ten báječný pocit s bolestí v pravém nebo u pravého varlete,co s tím? u doktora jsem ještě nebyl,stydím se????? jinak tuto bolest nepocituji,díky za radu všem


[75] kuba, 18. července 2008 | 10:23

Čauves lidi.
Mám na váz dotaz. Jedno moje varle je zvětšené myslíte že bych měl hned zajít ke svému doktorovi?? Protože se docela stydím aby to nebyla nějaká prkotina je mi totiž 13 let. Prosím odpověď.


[76] honza@bumbarisparis.org, 18. července 2008 | 11:32

Cio Kubo. Stud je jedna vec riziko zanedbani druha. Doporucuju jit na urologiiiiii


[77] Honza_2, 2. srpna 2008 | 23:55

Dobrý den , asi před dvěma lety měl bratr mého kémoše rakovinu varlat. Teď před prázdninama jsem si na to vzpoměl a pro jistotu jsem si taky prohmatal varlata a našel jsem pod levou varlí kuličku v průměru 2mm , nebolí to - jen při silnějším stlačením , varlata nejsou uplně na promáčknutí ale z kamene také ne. Je mi 12let a nevím jestli se mám v mém věku obávat rakoviny, moje teta je zdravodní sestra ale před ní se asi trochu stydím jí to ukázat. Prosím poraďte co s tím mám dělat nebo jestli se vůbec mám něčeho obávat???


[78] Jan, mail, 6. srpna 2008 | 12:20

Ahoj, zdravím. Už delší dobu se mi zdá, že jedno mé varle je v šourku níž než to druhé. V poslední době jsem tomu, ale začal věnovat pozornost. Na ohmataní jsem nikdy žádný výrůstek nenašel, ale i přes to se mi zdá, že varlata nejsou úplně symetrická. Ztvrdlá také nejsou. Myslíte, že je důvod se něčeho bát?
Kdybych se rozhodl navštívit doktora je nejlepší tedy hned zajít na urologii?
Děkuji!


[79] dr., 7. srpna 2008 | 14:13

JE OBTÍŽNÉ SE SAMOVYŠETŘENÍ VARLAT NAUČIT ?

Samovyšetření vyžaduje určitý cvik, není však složité se ho naučit.

POSTUP:

Samovyšetřování se má provádět 1x měsíčně a mělo by být běžnou součástí osobní hygieny.

1. Po osprchování vlažnou vodou, kdy je šourek uvolněný a vláčný, se postavte před zrcadlo a prohlížejte si pozorně šourek. Hledejte změny v objemu, asymetrii varlat a jejich nepravidelnosti a změny na kůži šourku.
2. Vyšetřujte pohmatem každé varle zvlášť tak, že jemně p
rohmatáváte mezi palcem
3. a ostatními prsty. Hledejte jakékoliv nepravidelnosti v konzistenci, objemu i povrchu. Některé nesouměrnosti jsou normální. Jedno varle bývá obvykle větší než druhé. V přední části šourku je uloženo varle, v zadní horní části je za ním nadvarle. Tomůže být mylně považováno za nádorovou tkáň na varleti.
4. Při jakékoliv nalezené změně a nejistotě vždy navštivte lékaře. Falešný stud a podcenění příznaků mohou být zcela zbytečnou příčinou vážných důsledků.

CO DĚLAT, KDYŽ SE VYSKYTNE NĚKTERÝ Z PŘÍZNAKŮ ONEMOCNĚNÍ VARLAT?

1. Kontaktovat svého praktického lékaře nebo urologa, který Vás odborně a bezbolestně vyšetří a zajistí další potřebná vyšetření (odběry krve, ultrazvuk apod.), jenž s vysokou pravděpodobností vyloučí nádorové onemocnění.

2. Onemocnění varlat jsou dobře léčitelná (chirurgicky nebo farmakologicky-léky), proto se vyplatí přijít včas a neotálet s návštěvou lékaře.


[80] tomas, mail, 11. srpna 2008 | 18:01

na varlatech nic nemam, ale v prostoru trisel se dari nahmatat bulku predpokladam ze to je prirozene nebot tam jsou stitne zlazy. ale za zeptani nic nedam!


[81] honza, 14. srpna 2008 | 14:59

ahoj zeptam se na srandovni otazku muze rakovina varlat vzniknout masturbaci?dekuji za odpoved


[82] hovik, mail, 16. srpna 2008 | 21:52

mam jedno koule vetsi nez to druhe,je hodne velky,nevite co by to mohlo byt?napsite mi a email hakobyan@seznam.czmoc dekuju


[83] Pavel, 25. září 2008 | 20:54

ahoj, mam leve varle dvakrat vetsi nez to prave. neni tvrde ale je tam cosi navic a zlechka to boli.nevite nekdo co by to mohlo byt. dik za odpoved.


[84] monicek, mail, 29. září 2008 | 12:29

masturbaci urcite rakovina nevznika, pri zvetseni jednoho varlete je rozhodne nutne bez vahani navstivit urologa, nebo klidne obvodaka a k odbornemu lekari ne nechat poslat, stud rozhodne neni na miste, drzim
palce.


[85] Tom, 2. října 2008 | 20:35

Dobrej mam dotaz k urologovi mužu jít rovnou nebo na doporučení obvoďáka?


[86] Igor, 5. října 2008 | 22:13

zdravim nádor na kouli musí být vždy tvrdý nebo může být i měkký? a má rakovina i vedlejší příznaky jako třeba častý pocit na zvracení? diky


[87] lubos sklenar, mail, 20. října 2008 | 10:05


je mi 45 a mam prave varle 5x vetsi nez leve,ale nikdy jsem necitil bolest a ani nic jineho,je to nebezpecne a mam jit na neurologii-dekuji za odpoved


[88] Pavel, 28. října 2008 | 08:07

zdravim mam uz asi pul roku neco na varleti ale vypada to spise
jako zvetsena zila co by to mohlo byt v horsim pripade ?


[89] Dae, mail, 29. října 2008 | 12:52

Mám dotaz včera sem měl moc velké křeče v břiše a boleli mě obě varlata, dneska už je to v pohodě ale mam divny pocit


[90] Roman, mail, 29. října 2008 | 20:44

Dobrý den ,je mi 43let a jsem 3týdny po operaci=orchiektomii levého varlete /seminum varlete/.Asi 4 dny po operaci se mi udelala v místě kde bylo odebrané varle tvrdá boule asi jako třešen která je uprostřed trošku zůžená.Přes den se trošku zvětší a ráno je zase malinko menší.Chtěl bych prosím vědět co by to mohlo být a zda je nutná další operace,můj lékař to zatím nechává být s tím že se to možná bude muset ještě znovu operovat..
Nejde my do hlavy jak se může udělat boule na něčem co už tam není..........moc děkuju za odpověd.Roman.


[91] Roman, mail, 30. října 2008 | 14:18

Dobrý den,
chci se zeptat,je mi 14 let, a na varlatech jsem si nahmatal malý útvar,nikdy před tím jsem si ho nevšiml. A ani nemám žádné jiné příznaky.Je možné,že je to nádor?


[92] evik, mail, 30. října 2008 | 20:30

Pritel je po operaci rakoviny varlete.je tomu 3roky.nechce jit k lekari.jak muzu zjistit jestli je druhe varle v poradku?


[93] evik, mail, 30. října 2008 | 20:32

muze mit deti? kdyz se milujem obcas se mu nepoderi stoporit,muze to byt tim?ze ma jen jedno varle


[94] martin, mail, 4. listopadu 2008 | 19:14

Dobry den mam velky strach je mi 15 a u obou varlat vice u levheo mam jakoby takovy já newim jak to říct jako rosol mluwim sem ototm sněkym a řekli že to josu uzliny!ale já mám docela strach snad to chapete..jinak me nic neboli a žádne problemy PROSIM ODEPISTE NA MAIL DEKUJU


[95] olin, 5. listopadu 2008 | 18:23

boli nne


[96] petr, 5. listopadu 2008 | 18:25

mam bolesti praveho varlete ,co s tim


[97] Pepa, 6. listopadu 2008 | 09:39

Poradím každému jenom jedno - dojděte si k doktoru! nikdo vám přes mail neporadí. Byl jsem tam v úterý, měl jsem jakoby zvětšené žlázky vedoucí od pravého varlete. žiju docela aktivní a adrenalinový život, lezu po horách, skáču z mostů, kolo, zimní přechody hor v cca 6000 nás chytila brutální bouřka, měl sem 10ti metrové pády na skalách, dvě nazaviněné bouračky v autě, ale řeknu vám jedno - nikdy sem se v životě nebál tak jako když sem ležel na lehátku a dělali mi sono... ta úleva, když zjistíte, že to není nádor je k nezaplacení... proto se vykašlete na tady na internetu, odhodte stud a obětujte 4 hodiny, které strávíte u doktorů a které vám můžou zachránit život! čím dřív, tím líp!


[98] Martin, mail, 16. listopadu 2008 | 22:02

Měl bych dotaz. Na pravém varleti mam takovou narudlou bulku, která bolí když se jí dotknu. Nevíte někdo co by to mohlo být?


[99] veronika, mail, 20. listopadu 2008 | 09:56

AHOJ VSICHNI MUJ MANZEL PRODELAL OPERACI VARLETE.ZE ZACATKU HO MEL ZVETSENE A PAK MEL BOLEST AZ V TRISLE TAKHLE S TIM CHODIL 3 MESICE MOZNA ZE KDYBY SE NESTYDEL A SEL HNED MOHLO TO DNES BYT JINAK. PROTO VAM VSEM RADIM JDETE K DOKTOROVI DRIV NEZ BUDE POZDE ZAHODTE STUD, STYDI SE KAZDY ALE ZDRAVI VAM PAK NIKDO NEVRATI A ZBYTECNE BY JSTE PAK MELI VYCITKY JAKO MUJ MANZEL.


[100] Petr Malý, mail, 23. listopadu 2008 | 20:49

Odpoved na 25 prispevek:

Chudaku! Je mi te lito:-(


[101] sarka, mail, 25. listopadu 2008 | 01:35

dobrý den,mám přítele 32, který prodělal rakovinu verlete,podstoupil chemoterapii, ale nakonec se ukázalo,že to rakovina nebyla. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné, že nebude moci mít děti. Má ještě jedno varle v pořádku, a doktoři mu řekli, že s tím nemusí mít problémy. Přesto mám velký strach. Navíc je příležitostný kuřák. Děkuji za váš názor, napište kdo o tom něco víte prosím.


[102] riJi, 1. prosince 2008 | 17:09

Když se stydíte k doktorovi: třeba tam bude doktorka a třeba se tam budete i těšit :)
taková rada pro někoho, kdo plní slibi: nerozmýšlejte se a někomu slibte, že pudete k doktorovi. Tak sem to udělal já, byl to sice boj, ale už se objednaný. A když dosáhnete tohoto bodu, tak na sebe budete i hrdí, překonali ste se... to potěší když si to řeknete.

A teda ten důvod proč tam opravdu jít? Myslím, že každého člověka má aspon jeden rád, a když umře tak mu bude chybět=> když zachráníte sebe, uděláte radost sobě, ale i jiným (především rodičům). Před každým činem je nutné zamyšlení.
Když nepudete mlžete si tak leda říct:"jsem hlupál" a s takovým pocitem se dobře nežije
riJi


[103] klikis84, mail, 10. prosince 2008 | 20:00

pred tydnem jsem si nahmatal boulicku rosolovite konzistence vedou k tomu takove jako zlazy nebo zily ale asi mi nikdo nerekne co by to mohlo byt proto jdu zitra na kontrolu vy co se stydite tak vertr ze stud neni na prvnim miste na prvnim miste je Preci ZDRAVI tak nevahejte a bezte hned nez bude pozde ahoj Honza


[104] majik, 11. prosince 2008 | 15:31

mam dotaz na levem varleti jsem si nahmatal dalsí kulicku ve tvrau maleho slepičího vajíčka ale opravdu maleho....a chtel bych sezeptat jestli bych musel na nejakou operaci aby mi to odstranili tak jestli budu plodnej?


[105] majik, 11. prosince 2008 | 17:24

jo a je mi 13


[106] sakris, mail, 14. prosince 2008 | 04:25

halooo....
na 15 lete prohlidce me doktorka rikala neco jako rakovina varlat ze at si davam pozor.... docela me tim vydesila tak jsem to tu zacal projizdet ;D pri ohmatani nic ale mam trosku problemy curat do pissoaru vubec teda musim na to byt sam jinak musim cekat dokud se mi opravdu nechce strasne moc a pak to jde .. neni to vazne? díky za odpovedi
je mi 15 btw


[107] majik, 15. prosince 2008 | 16:36

tak jsem byl u doktora a zjistil jsem že to není nic vaýneho ze to je obycejna spermotokela!!


[108] petr, mail, 15. prosince 2008 | 21:30

dobry den mel bych dotaz vedle varlete jsem nahmatal nejakou bulku na dotyk nic necitim a priznaky zatim zadne.Teprve asi prde 3 lety mi varle sestoupilo muze to s tim nejak souviste?je mi 13 let


[109] majik, 19. prosince 2008 | 13:01

možna budes mitspermotokelu jako ja ale ratši zajdi k doktorovi!!!


[110] tomáš, 23. prosince 2008 | 17:08

Dá se to nějak rozpoznat?? Třeba spermatokélu od rakoviny?


[111] majik, 25. prosince 2008 | 14:18

sám to nerozpoznáš musíš k doktorovi


[112] tomáš, 25. prosince 2008 | 23:07

Já snad nemusím, protože nejde o mě, ale o známého. Byl už u doktora a řekli mu, že tam má cosi titanového, nevíte někdo co to znamená?


[113] tomáš, 25. prosince 2008 | 23:08

A ještě spermatokéla nebo varikokéla je tedy také tvrdá?


[114] majik, 26. prosince 2008 | 15:17

varikokéla mi nic neříka bouhžel!!ale jestli ten tvuj znamej byl u doktora a poslali ho domu tak nejspís rakovinu vralat mít nebude!!


[115] Jakubrnr, mail, 26. prosince 2008 | 19:42

Zdravim, je tu spousta prispevku...snad vsechny jsem projel ale nenasel sem zminku o bulce mezi konecnikem a sourkem. Je to neprijemny a prirozene sem silne znepokojen, pac ja ji tam mam.Mam pocit, ze se mi vytvorila pomerne v kratkem casovem useku, par dni. Na dotek boli, a lehce mi z te bulky vystreluje bolest do trisel. Velikost je cca 1,5 cm. Po par dnech bulka lehce zmekla a zmensila se ale stale trochu boli.Opravdu malo. Za doktorem jiste zajdu ale i presto, nemate nekdo s takovym prolbemem zkusenosti?


[116] André, 27. prosince 2008 | 14:56

majik: varikokéla je podobnná spermatokéle, jen s tím rozdílem, že místo spermatu v těch žilních pletencích ve varleti protéká krev.
tomáš: něco titanového řekli i kolegovi, ten měl varikokélu.


[117] Kuba, 27. prosince 2008 | 21:34

Ahoj potřebuji poradit. Dnes ráno když jsem vstal, tak sem citil bolest v levém varleti, byla to bolest na dotek nebo na spatný pohyb. Nemůže to být tím že jsem spal v boxerkách už druhou noc za sebou? Večer kdyz jsem se sprchoval jsem zároven i oběvil, že to levé varle má jinou polohu než to pravé a je níž položené. Také jsem oběvil že je jakoby rozbité ale nevím to jiste porovnával jsem je obě dvě a připadly mi stejné, ale v tom levém jsem mel pod nebo za varletem neco jakoby "želatynu" ale mam to tam (asi) od jakživa. Please help.


[118] Kuba, 28. prosince 2008 | 16:39

Taky jsem dosel s mamkou k nazoru ze to bude asi nachlazene, protoze jsem byl venku a cekal asi 15 minut na autobus a mrzlo bylo nekolik stupnu pod nulou a ja zrovna cural a to dost dlouho protoze jsem to uz nemohl vydrzet. Dala mi nejaky prasek a mam to v teple a kdyz to je tak v teple tak me to varle tak neboli skoro vubec neboli, jen kdyz to nejak silneji zmacknu, takze pohoda asi.


[119] Martin, 29. prosince 2008 | 19:52

čau, nahmatal sem si na levym varleti cca 3mm bulku a tak sem dneska skočil k urologovi. udělal mi ultrazvuk a řekl že se jedná o apendix testes, neboli nějaký výstupek.takže pohoda. pochválil mě že jsem přišel protože už prý měl pár případů kdy pacienti měli třeba 3x zvětšené varle a tím pádem bylo pozdě. ten užásně dobrý osvobozující pocit když odejdete z ordinace a vše je v pořádku vám opravdu nic nenahradí. pokud si nejste jistý zajděte si tam co nejdřív.


[120] Tomáš, 29. prosince 2008 | 20:47

Ahoj.Dnes jsem byl na Urologii,jelikož jsem nedávno u levého varlete objevil něco jako by vměstky,co já vím.Při zmáčknutí to bolí,velikost cca jak malá fazolka.Zrovna na urologii mi byla a jak jsem měl šourek ,,zcvrklí" tak mi lékař při ohmatání nic nenašel.Když ono právě v této podobě šourku se to nahmatává těžce.Řekl mi že je to dobrý a že to asi budou nějaké vměstky jak jsem doufal.A kdyby se to náhodou zvětšovalo že mám přijít znovu.Ale vůbec mi neudělal sonograf,a tak nejsem moc v klidu..Je to normální,že doktor nic nenajde,když se to blbě hledá a řekne že je to ok? díky,přeji všem hodně zdraví :)


[121] Tomáš, 29. prosince 2008 | 20:47

*mi byla zima,ahoj


[122] Martin, 29. prosince 2008 | 23:05

no doktor by měl vědět jak to vypadá za jakejkoliv okolností, mě řek že bulka je jenom počátek dycky se prej přidá zvěčení varlete pokud se jedná o nádor


[123] Petr39let, mail, 30. prosince 2008 | 19:21

Mam na v pravem varleti bulku asi 2roky neboli to je o trochu vetsi nez leve co s tim?


[124] Tomáš, mail, 31. prosince 2008 | 21:30

Dobrý den,chtěl bych se zeptat nalezl jsem u levého varlete nějakou bulku,varle mám o trochu větší než druhé ,ale nemám žádné bolesti co by ste mi poradil děkuji


[125] karel, mail, 3. ledna 2009 | 12:01

dobrý den už mě 2 dny bolý pravý varle a nahoře na varleti jsme si nahmatal malilinkatou bouličku muže to být rakovina nebo zánět ten den kdy mi to začlo jsem bruslil a spadnul jsem ale nic nepocítil až k večeru mně to začlo bolet bolí mě to jenom na dotek dokáže mě někdo odpovědět ????


[126] Martin, 4. ledna 2009 | 23:30

dojděte si k urologovi co nejdřív jenom tak budete mít jistotu. vykašlete se na falešnej stud a co nejdřív k němu vyražte. za ten klid to stojí.


[127] ANICKA, mail, 8. ledna 2009 | 11:48

PROSIM PORADTE MI JEDNA SE O MEHO MUZE KTEREMU JE 25 LET,V DOBE KDY SME SI SPOLU ZACALI SEMU VYTVORILO NA SOURKU TAKOVI MALY UTVAR(KULICKA)JAKO UHR,DNES TEDY PO 5 LETECH ZJISTUJI ZESE STALA VETSI A VIDITELNEJSI A OBJEVILISE TAM DVE..MUZ ODMITA JIT K LEKARI STIDI SE,NEBOLI HO TO,JAK MAM ZJISTIT JESTLI TO NENI NADOROVE ONEMOCNENI,PROSIM JSOU NEJAKE PRIZNAKY JESTE KTERE HO TREBA DOPROVAZEJI,A NEVIM ONICH..JINAK ON JAKMILE POTREBUJE NA WC TAK MUSI,ZDA SE MI ZE TO MOC NEZADRZI,PAK PRI EREKCI MA TAKOVOU MIRNOU KREC,NEVIM JESTLI TO JE NORMALNI MELA SEM JEN JEDNOHO MUZE PROSIM ODPOVEZTE MI AT VCAS SE STIM DA NECO UDELAT,MAME DETI A KE VSEMU HO MOC MILUJI,NECHCI O NEJ PRIJIT


[128] formol, 8. ledna 2009 | 13:27

ANICKA: Jestli už to tam má 5 let, tak pochybuji, že to bude nádor, ale můžou být příznaky např. bolesti v tříslech, podbřišku, varlatech a okolí, zvýšená citlivost bradavek, zatvrdnutí, zarudnutí...


[129] sssst, 9. ledna 2009 | 20:40

zdravim vsechny, pobolivalo me leve trislo a leve varle, byl jsem s tim u urologa, ktery me projel ultrazvukem a rekl ze to je nejaky rozstep triselneho kanalu napravo a ze se to pak resi plastikou, o tyden pozdeji me zacalo pobolivat prave varle a porad ho jakoby cítím. to se ten rozstep kanálu muze projevovat takhle ? mam porad strach, ze je to rakovina varlat, myslite ultrazvuku se da stoprocentne verit ?


[130] Ondra, 11. ledna 2009 | 18:01

prosim vas jak se jmenuje ten doktor za kterym mam dojit kdyz mam problem s varlaty? diky moc


[131] Karel, www, 12. ledna 2009 | 01:10

Pro Ondru: Urolog


[132] Honza, 12. ledna 2009 | 13:02

zdravím, bojím se, protože levé varle je mnohem vetší než to pravé, projevuje se to zejména k večeru, ráno to není nikdy vidět. Levé varle nevypadá vůbec jako kulatý, ale jako trubka jenom, jak kdyby byly dvě na sobě, je minimálně jednou větší než to napravo. Druhý mi nechce neustále sestupovat ale vypadá rozhodně pořád jako kulatý. Večer je rozdíl mezi oběma varlatama rozdíl 7 cm. Díky za poradu, je mi 14 let. Honza


[133] Honza, 12. ledna 2009 | 13:03

A ještě to bolí občas, nejvíce při sportu


[134] majik, 14. ledna 2009 | 19:45

jedinou asi nejlepší radu kterou tady mužeš dostat je ta že by jsi mel zajít k doktorovi!


[135] Bára, 15. ledna 2009 | 20:37

Tak naco tady ta diskuze je?:D Ne tohle chápu to tě vyšetří doktor. Ale já mám takovou konkrétní otázku, týká se to varlat. Nevíte někdo jestli může být tvz. varikokéla tvrdá a dál se rozšiřovat ve varleti??
Protože známý měl s tím potíže a neví teď jestli to je ono...


[136] Ondra, 18. ledna 2009 | 11:07

byl sem u doktora sem v poradku....ufff preju to vsem ostatnim tady
pro Karla: diky chlape


[137] Bára, 18. ledna 2009 | 12:17

???? nikdo neví??


[138] Saša, 19. ledna 2009 | 17:44

Dobrý den jemi 13 let a jedno varle mam o malinko vetsi než druhe a když to velke zmacku tak to malinko boli ale jen nekdy prosim o radu je to už asi 4mesice muze to bejt rakovina


[139] Míra, 30. ledna 2009 | 03:18

Dobrý den, nevím kdy už je to možná tak 8 let :-) jsem si nahmatal na levém varleti malou bobulku (cca až 1 cm) teda né přímo na varleti ale nad varletem tesně hned nad ním. Obsolutně nepociťuji žádnou bolest ani při jemném stlačení. Bobulka je stálá nezvětšuje se ale nekdy se zmenší a pak zase zvětší ale maximálně do té 1 centimetrové velikosti. Myslím si, že podeření na rakovinu mohu vyloučit, když vemu vpotaz ty roky co už to mám ale i tak mě to znepokojuje a doktory nechci ani vodět :-) předem díky za radu či diagnózu. (je mi 21 let)


[140] Mára, mail, 6. února 2009 | 20:26

Před dvěma lety jsem si nahmatal na straně varlete malou hrudku,asi tak 5mm.Manželka mne "dokopala"k urologovi.Nestyděl jsem se,jen se mi nechtělo.Šel jsem tam jako zdravý člověk a nic negativního jsem si nepřipouštěl.Bohužel,během chvíle se to změnilo a já šel do dvou dnů na operaci(radikální orchiektomie tj.odebrání varlete).Pak jsem podstoupil jěště jednu operaci,to mě odebrali nitrobřišní uzliny.U nich byla histologie negativní,takže jsem již žádnou další léčbu(chemoterapie,ozařování)podstoupit nemusel.
Je to již dva roky a jsem zcela zdráv.Měl jsem obrovské štěstí,že jsem zašel k lékaři brzy po zjištění té potvory na varleti a vyřešilo se to "pouze"těmi operacemi.Píšu pouze,protože znám i takové,kteří neměli to štěstí,ač to bylo ze studu,z lenosti,z lhostejnosti a šli k doktoru až při závažnějších projevech této zákeřné nemoci a již museli podstoupit několik sérií chemoterapií a to bych nikomu nepřál.Tento typ rakoviny je dobře léčitelný,v 90% zcela vyléčitelný,ale musí se na něj přijít včas.
Takže vám radím,jestli máte sebemenší pochybnosti,zajděte si k doktorovi.Radši 5x zbytečně,nežli 1ou pozdě.Vím o čem mluvím.Marek 33let


[141] ječmen, mail, 23. února 2009 | 01:42

Ahoj začalo mne bolet levé varle a je veloce citlivé na dotek proto si ho nemůžu ohmatat asi půjdu k doktorovi


[142] Honza, 8. března 2009 | 17:52

čau mám vedle pravého varlete takovej malej výrustek kterej je s varletem spojenej může to něco být?


[143] Robin, 23. března 2009 | 23:45

JSEM V ŠOKU. CO TADY NĚKTEŘÍ PÍŠETE ZA ABNORMÁLNÍ NÁLEZY A VŮBEC VÁS NENAPADNE ZAJÍT PRVNĚ NA VYŠETŘENÍ. TO SE STYDÍTE? MYSLÍTE JAKO ŽE BUDETE PRVNÍ KOHO DOKTOR S 20LETOU PRAXÍ UVÍDÍ? MÁTE TO ZADARA A STEJNĚ TAM NEJDETE. ALE S ODŘENINKOU, KTERÁ ZAHNISA UTÍKATE NA POHOTOVOST.


[144] Libor, 21. dubna 2009 | 11:42

Před třema dny mě začalo bolet levé varle, včera jsem hned šel k doktorovi(proč bych na něco čekal, když je to tak nebezpečný!) a řekl mi že to je jen nějaký zánět. Že se nemusím bát.
Nebylo na tom nic, jen se nebát.


[145] Jakub, mail, 24. dubna 2009 | 14:10

Dobry den je mi 17 let za tri mesice mi bude 18 a dneska jsme si na levem varleti nahmatal malou bulku asi 3mm a citim trochu bolest zajdu s tim asi k doktorovi mam trochu obavi jelikoz muj deda prodelal operaci prostaty a chtel bych se zeptat jestli u operace odeberou jedno varle, muze mit clovek jeste deti ??


[146] filip, mail, 26. dubna 2009 | 10:05

dobrý den,chtělsem se zeptat,mám jedno varle větší než druhé,nebolí to,a vše funguje mohl byste mi poradit co to je?a co stím?děkuji za odpověd


[147] Tom, 2. května 2009 | 09:54

Mam tam taky bulky a az budou vetsi priznaky tak teprv se odhodlam jit k doktorovi.


[148] Jakub, 4. května 2009 | 21:45

Dobrý den chtěl jsem se zeptat mam na žaludu takovou červenou skvrnku mam jí už několik let na hmat to vůbec nebolí co by to mohlo být?Díky


[149] adam, mail, 5. května 2009 | 18:57

dobry den chtel sem se zeptet na pravem varleti sem našel bulku bojim se ze je to nador ale nevim to jise muzete mi nejak poradit cco by to mohlo byt dekuji předem za odpověd


[150] Mára, mail, 11. května 2009 | 13:03

aby nebylo pozdě


[151] zdeno, 11. května 2009 | 17:53

Zdar, asi pul roku jsem na levem varleti nahmataval utvar cca 4mm velky, pri vetsim tlaku to bolelo jako hrom, no chvilku trvalo nez jsem se odhodlal jit k urologovi. dnes jsem tam byl, fakt pohoda, zadna krec, profik...prohmatal me koule, udelal ultrazvuk a vysledek je jeden utvar..o tom jsem nevedel je jakasy srazenina z kalcia, pry to byva kdyz nekdo uziva kloubni preparaty a druhy utvar ten bolestivy je appendix testis, ktery je prej celkem bezny, ale me se jizdou na kole otocil, priskrtil a boli. Cele vysetreni trvalo 15 min, ultrazvuk a prohmatani kouli cca 2 min, takze pohoda..ted mam klid vim co me je a nemusim se bat z pujdu do vecnych lovist!


[152] jura, 6. června 2009 | 00:17

hoj narodil sem se z jednim varlatem a ted mi tam spadlo i to druhe je to normalni ze jedno mam vetsi ??? odepiste na email skubydu@seznam.cz


[153] Radek, mail, 9. června 2009 | 20:41

Ano to je naprosto normální, tedy pokud je to spíše málo, pokud je jednou tak větší, tak to samozřejmě normální není, jinak doporučuji si min. jednou měsíčně prohmatávat varlata a při jakékoliv změně bych hned šel za urologem, já tam již jednou kvůli těmto problémům byl a měl jsem jen cystu 1 cm velkou, ale teď jdu znova kvůli druhému varleti a to je mi 15...jinak všem hodně štěstí...


[154] mirin, mail, 10. června 2009 | 13:13

nad levym si nahmatam uzliny co stim


[155] Paul, 18. června 2009 | 00:54

Lidi,zajděte k doktorovi místo psaní na tyto stránky. Stejně tu pořádnou odpověd nedostanete.


[156] Paul, 18. června 2009 | 00:56

radši sem pište vy ,co jste prodělaly vyšetření a případně léčbu rakoviny. Snažte se o nejlepší popis. Děkuji.P.


[157] robin, mail, 2. července 2009 | 01:53

Chtel bych se zeptat je mi 18 let a na leve strane varlat mam nevim jak to presne rict je mozne ze by to mohlo vytikat z varlete????a nemuze treba za to častive onanovani dekuji za odpoved!!


[158] Jan, 9. července 2009 | 13:04

Dobrý den, mám takové jakoby zakroucené žíly ve varleti hrozně velké(po celém varleti) postupně se to zvětšovalo, mám už to tam skoro 4 roky, ale nikdy to nebolelo ani nic nedělalo, nemám ani žádné jiné příznaky... Jestli je to nádor asi už je pozdě co? Jaké jsou zhruba šance?


[159] Michal, mail, 15. července 2009 | 01:31

Dobry den, mel jsem asi v 15 letech operaci varikokeli a po operaci se me udelalo u varlete takovy maly vacek ,ted mam varle asi 5x vetsi nez to druhy, pripada me to jako by to bylo necim nality , zadne bolesti nemam. Nevite co to muze byt ?? Diky


[160] Ondra, mail, 29. července 2009 | 20:01

Dobry den. Mam dotaz. Jednou za cas se mi zvetsi jedno varle a ta "trubicka" co k nemu vede taktez. Za par hodin to zpravidla zmizi. Muze to byt rakovina? Moc dekuji za odpoved.


[161] , 9. srpna 2009 | 22:23

ahoj .Všichni , kteří se ptáte na to jedno , jestli náhodou nemáte rakovinu varlat udělejte jedno !!!!!!!!seberte se a co nejdříve naštivte doktora ,mám šestnáctiletého syna a tet se právě léčí má rakovinu varlete. Začalo to zvěršením varlete , bolesmia v prsou a doktor si myslel , že je to zánět , ale když antibiotika nezabírala znovu jsme náštivily doktora a ten nás poslal na urologii , syna si tam ihned nechali a hned další den byl po operaci .No a pak to začalo markry byly vysoké a museli jsme na onkologii a tam už jsme se dozvěděli , že se musí léčit jinak , že to nepřežije .Tet má za sebou druhou chemoterapii a věřte , že to není procházka růžovou zahradou .proto vám všem radím naštivte ihned lékaře jen tak budete moci být v klidu ahoj


[162] Maja, 10. srpna 2009 | 10:12

Ahoj,přítel je po rakovině varlete.Podstoupil jednostrannou orchiektomii.Poté následovala chemoterapie.K doktorovi šel včas, ale doktorka určila špatnou diagnózu.Původně zánět.Nyní má problémy s druhým varletem.Jiný doktor určil opět zánět.Chtěla jsem se zeptat těch,co jsou po částečné orchiektomii.Má to vliv na sexuální touhu.Partner tvrdí,že u něj vymizela chuť.Vím,že u úplné orchiektomie se nasazuje hormonální terapie.Existuje něco takového i u té částečné,nikde o tom nemohu nalézt info nebo diskuzi,jak jsou na tom ostatní.Doktor říkal,že to je v důsledku úbytku hormonů.Dík za odpověď


[163] Lukyn.z, mail, 16. srpna 2009 | 11:11

Dobrý den mám dotaz mám takový problém mám jedno varle větší než to druhé a je mi tet 15 let atrvá to asi tak od 14 prošel sem vpohodě kontrolou u lekaře na 15 let ale to varle mám prostě větší nemuže to bejt rakovina nebo něco takového děkuju za odpověd


[164] tomas, 29. srpna 2009 | 12:23

zdravim vas chci se zeptat chodil sem na onkologii a chemoterapii mam rakovinu varlete cim to muze bejt ze nemam ejakulaci uz asi pul roku ...a nebyl sem uz asi tri mesice na kontrole mam docela strach ze i to druhy varle je zly


[165] vlada, mail, 22. října 2009 | 12:17

Ja jsem mel rakovinu leveho varlete poprve v sestnacti, ale doktor to uz mohl poznat mnohem drive- bohuzel nepoznal. Pote jsem mel 6 serii chemoterapie a velkou operaci. Po dvou letech sa bohuzel objevila rakovina znova, ale na uz jinem miste, kde me zustala po predchozich metaztazich uzlina. Opet jsem mel 4 serie chemoterapie a 7 let zil v nadeji, ze je to na stalo. Bohuuzel pred mesicem se me zvedla opet hodnota markru (opet se probudila skryta uzlina jinde v tele).Nyni mam uz po dalsi chemoterapii, celkove jiz 11 a jeste tri by me meli cekat. Je to peklo, ktere moc boli. PROSIM VSECHNY, KDO MATE JAKOKOLIV POCHYBNOSTI, MAZTE IHNED K UROLOGOVI, takhle nemoc NENI HRA!!!! Drzte me palce


[166] Ondra, 9. listopadu 2009 | 13:10

Vlado, drzim moc palce!

Po precteni vsech prispevku jsem dnes byl take na vysetreni u urologa, nebot me zacalo bolet prave trislo a u praveho varlete jsem si nahmatal bulku velikosti hrasku. Nastesti byla na sono diagnostikovana cista, tumor byl vyloucen. Jsem rad, ze jsem podstoupil lekarske vysetreni.

Clovek, kdyz je zdravy, si ani nekdy poradne neuvedomuje, co ma... Po teto zkusenosti, i kdyz pro me s pozitivnim vysledkem, pocituji velkou pokoru a uctu k hodnote zivota a zdravi a velky respekt k tem, co toto stesti nemaji...


[167] Amatar, mail, 15. listopadu 2009 | 20:41

Dobry den, pred cca pul rokem jsem zacal trpet obcasnymi bolestmi bricha, dosel jsem si k obvodnimu lekari ktery mi odebral krev, zmeril tlak moc, byla mi doporucena vlakni a mikroflora, rekl bych ze to trosku pomohlo ale rozhodne se to nezlepsilo natolik aby me to v beznym zivote neobtezovalo, posledni mesic citim hodne slabou bolest nad levym varletem, chtel bych se zeptat jestli to muze mit souvislost nebo je to uplne jiny problem, samozrejme prvni co jsem udelal byla navsteva patricnych lekaru (Vcetne urologa) doporuceni byla lehka strava a par dni tekuta dieta stim ze se bolest varlat vytrati sama od sebe, po 2 tydnech jsem urologii navstvil znova a doktor me skoro vyhodil stim ze pokud mam obavy ze je muj stav vaznejsi a rozumim tomu vice jak on tak bych se mel byt schopen vylecit sam, bolesti bricha porad obcas mam a tu slabou bolest u leveho varlete pocituju skoro porad. Moc dekuju za odpoved (prosim na email)


[168] Michal, mail, 20. listopadu 2009 | 21:17

Dobry den, chtel bych se zeptat mam u varlete takove zvetsene a zakroucene zily nijak to neboli ale jsem stoho nervozni jestli to nema neco spolecneho z rakovinou :(
... diky za odpoved.Michal


[169] Lucie, 27. listopadu 2009 | 11:28

To snad není možný, vy tady píšete o takových problémech a k doktorovi nejdete. Můj manžel si našel v levém varleti bulku, navštívil urologa a nyní je po operaci, kde mu varle odstranili a teď budeme čekat na výsledky. Nedovedete si představit co je to za nervy. Rozhodně nic nepodceňujte a pokud vás něco trápí, tak navštivte doktora. I kdyby to byla nějaká prkotina, tak se vám minimálně hooodně uleví a nebudete muset chtít diagnózu po lidech na netu, kterou vám stejně nikdo neurčí pokud nenavštívíte urologa.


[170] honza, mail, 4. prosince 2009 | 15:19

ahoj mam na pytlikovi takový dvě prostě to není jako boule to je takový bílí placatý mno nevim nevíte co to muže bejt ? nemuze to bejt rakovina ? je mi 10


[171] martin, 7. ledna 2010 | 21:48

ja mam oproti pravemu vajcu v lavom miesku ako taku zvecseny ten asi nadsemenik a pod semenikom mam take ako keby velke zili alebo tak,neboli to vobec,,len ked na to mayslim,,mam to uz asi 4 roky tak asi keby to bola rakovina tak by som bol uz asi po smrti alebo vo vaznom stave ,nie??a este hlavne je ze to hmatatelne len ked stojim,,kedl lezim tak je to normalne ako na lavom vajci,,prosim odpiste ktosi ak viete,,dost sa hanbim to povedat pred rodicmy,a celkovo moc nechem ist k doktorovi,,dik


[172] stepa, 15. ledna 2010 | 01:47

Ahoj bolí mě záda břicho varle ale jenom pravá půlka těla byl sem na urologii ale ani mě neposlali na sono tak se bojím , nemůžou se spléct?


[173] Dan, mail, 28. ledna 2010 | 22:25

dobry den je mi 14 let a nasel sem si take na levem varleti takove velke zily neboli to nic byl jsem u praktickeho doktora a rekl mi ze je to zvecena zila nebo ceva nebo tak neco ale ja to mam na levem varleti docela dost a bojim se ze doktor rekl spatnou diagnozu a jsem ve velke nejistote mama rikala ze se tim nemam zabyvat ze sem hypochondr ale mam z toho strach :( prosim piste odpovedi na e-mail nebo sem dekuji mockrat


[174] hanis, mail, 1. února 2010 | 13:56

dobry den. mel bych jeden dotaz, ktery se ale netyka rakoviny varlat. kdyz se mi pytlik zmensi, tak mi jedn o prave varle "zatlacil" vedle penisu. prosim poradte. je mi 15 let a stalo se mi to asi trikrat. moc dekuji


[175] Pavel008, 22. února 2010 | 01:29

Ahoj - mam stejný problem jako Hanis -Jde o to, že při určitých polohách při sexu mi varle, nebo obě zalézají vedle penisu... je to dost nepříjemné - dá se nějak docílit toho, aby mi "koule normálně visely?" Zatím to řeším gumičkou, ale ta pak občas dře. Díky za odpovědi, zkušenosti.


[176] Pavel008, 26. února 2010 | 22:02

Odpověď p. doktora Radima Uzla na můj dotaz : "Pokud to při souloži opravdu vadí, pak pomůže malý chirurgický zákrok provedený na urologii. jedná se o prodloužení závěsného vazu, na kterém varle vlastně jaksi "visí".

MUDr. Radim Uzel"


[177] S...., 28. února 2010 | 19:26

/127 a 128 příspěvek/Muj bratr ma rakovinu, 3 roky nesel k doktoru a ted uz je to dost zle...Aničko donut ho jit k lekari!!!Ze to ma 5 let je spatne!


[178] S...., 28. února 2010 | 19:50

/172/ Stepo jdi neprodlene k jinemu doktoru, stejne problemy ma i muj bratr kteremu toto onemocneni diagnostikovali!


[179] edit, 17. března 2010 | 14:15

dobrý den,manžel 30let je tři roky po cheoterapii,měl rakovinu pravého varlete,chtěli by jsme druhé mimčo,nevíte někdo jak dlouho po chemoterapii je možné začít s početím? Děkuji


[180] Jindřich, mail, 10. dubna 2010 | 09:59

Dobrý den.Může mi někdo poradit
Posledí dobu mně dost často bolí levé varle a ta bolest postupuje
tak jakoby přes třísla a nahoru u břicha.Někdy bolí i pravé.Stoho to půl dne nebolí a pak třeba zas.Mám strach aby to nebyla rakovina.Exzistuje nato nějaký lék
děkuji přeji hezkej den.


[181] L., 13. dubna 2010 | 15:25

Ano, lék existuje: naučit i mužskou populaci pravidelně chodit k urologovi :-(

..překonat vnitřní neodhodlání zajít k urologovi je sice pro někoho těžké, ale proč? Ženy posíláme ke gynekologům a my..

Důležité je přijít k urologovi včas!! Může jít o nezávažný problém, ale lepší přijít zbytečně než pozdě..


[182] mykes, mail, 21. dubna 2010 | 21:26

Ahoj lidi já mám jedno varle jakoby rozpadlé už delší dobu občas to nalinko zabolí ale jen někdy jinak nic jen nemá svuj tvar je jakoby vyteklé v pytlíku prosím nevíte někdo co by to mohlo být??mám to už dost dlouho a poslední dobou mám spíše jen víc strach moc děkuji za odpověd na mail


[183] pirrate, mail, 22. dubna 2010 | 17:09

Ahoj všichni, tak já Vám řeknu, není nic jednoduššího než zajít s urologovi, je dobrý najít takovýho co má ultrazvuk aby Vás důkladně prohlédl. Dnes jsem byl (boleti na levém varleti a malý výrostek) a vše OK, je to apendix testis (což je jakýsi pozůstatek evoluce), udělal mě ultrazvuk varlat, ledvin atd., vše OK, trvá to max. 20 minut a jste v klidu, mám názor, že raději 3 x zbytečně než jednou něco zameškat. Uro problémy se samy nevyřeší, není potom na co čekat a najaký ostych - není na místě, nejste tam první ani poslední. Holky chodí na gyndu 1 za rok, a řekl bych, že to jejich vyšetření je 100 x horší ....


[184] Oto, mail, 4. května 2010 | 13:04

Zdravím a mám dotaz, jak dlouho trvá operace, při které se nemocné varle odebíra a co to obnáší,jak dlouho se zůstává v nemocnici děkuju.


[185] Lubo, 19. května 2010 | 10:56

Ahoj Oto, délka operace cca 2hod (jsi v narkoze), v nemocnici jsi min 8 dnů.Oper.postup může být z třísla.Onkologicka lečba cca 6měs.11 měsíční neschopenka bez omezení vycházek:)Tím to zdaleka nekončí.Záleží na kvalitě následné onko léčby.A hlavně jestli nejsi prolezlý metastázemi až po uši:) Dá se laicky říci, že neléčená rakovina tě sežere pomocí meta zevnitř zaživa.Odhaduji to tak na 3-5let:)Já jsem po léčbě 12let v poho.


[186] rosťa, 21. května 2010 | 17:09

mám dotaz. před 9lety jsem měl rakovinu varlete,s přítelkyní si moc přejeme děti, je možné mít normálně zdravé dítě? předem dík za odpověď.


[187] mmicitunn, mail, 1. června 2010 | 11:24

Zdravím...
Asi před týdnem jsem si nahmatal na pravém varleti bulku o velikosti zhruba 3mm. Přečetl jsme si na netu o nádoru varlete a začal jsem mít skutečně strašnej strach. Přes všechen stud jsem ale nechtěl nic zanedbat a objednal jsem se na Urologii, kde jsem měl dojít hend za týden od nálezu bulky. Dva dvy před návštovou URO mi k tomu začalo varl mírně bolet...Strach jsem měl ještě větší a už jsem viděl ten nečjernější scénář, jak doktor na sonu najde nález a mě čeká operace a chemo... Naštěstí tyn hrbolek tumor nebyl a byl to jen výrustek nějakýho vápníkovýho původu. Jsem nejčastnější a můžu opět v klidečku žít. Takže pokud máte nějakou pochybnost, tak okmažitě mazejte na URO!!!!!!!!!!! Případné dotazy odpovím na mailu...


[188] praha, 27. června 2010 | 18:42

Ahoj lidi,

je opravdu smutné, že se chlap stydí nechat na sebe sáhnout odborníka a pravidelné preventivní kontroly vůbec nezná. Ženy chodí od mladého věku minimálně každý rok na kontrolu. My chlapi na to nejsme vůbec zvyklí a to je příčinou zbytečného zla!!

Za poslední dva měsíce mé genitálie prohmatalo přes deset odborníků, z toho tři muži. Ale už mi to dávno nepřipadá nenormální, jde přece o můj zájem, o mé zdraví..

Brzo mě čeká poslední čtvrtá chemoterapie. Na začátku jsem přišel o jedno varle, ve kterém sídlil nádor, ale přišel jsem naštěstí včas z hlediska, že žádné pokročilé metastáze ve zbytku těla nebyly odhaleny. Ale poznal jsem v nemocnici jiné pacienty a někteří neměli to štěstí. Časté metastáze se objevují v podbřišku, na plicích, játrech.. Jde o týdny, maximálně měsíce, které ovlivní zbytek vašeho života. Chemoterapií má člověk při pozdním odhalení zbytečně více, nelze ho včas operovat a výsledná léčba není tak účinná.

Proto!! Choďte k urologům, kontrolujte své tělo a nepropadejte studu!

Přeji pevné zdraví, pro žití je to opravdu to nejdůležitější !!


[189] Domes, mail, 27. července 2010 | 00:40

Ahoj.Mám vedle varlat takové zákroucené žíly vubec to nebolí ale nle docela se bojim..nevíte co to je?Díky moc za odpověd


[190] pro domese, 2. srpna 2010 | 20:50

Teoreticky by to mohla být varikokéla. Není problém akutní, ale omezuje plodnost, produkci testosteronu a přitom je to dobře léčitelné. Běž na urologii


[191] jan, 7. srpna 2010 | 15:39

mám velikou bulku na varleti...už od 14 let...neřešil sem to..je mi 20 a už se mi objevuje výrustek i na druhém...varlata mám trošku větší než by asi měla být...a začínám mít problém s chutí na sex...jeden čas mi i tekla z bradavek jakoby voda :D stydim se jít s tim k doktorovi...na pennisu se mi objevyli divný ale drobný výrustky..předem dík za odpověd..


[192] Tomas, mail, 19. srpna 2010 | 19:51

pred 4 rokama sem mel rakovinu pravyho varlete ... vylecil sem se ...ale v 15 letech sem zacal kourit kourim asi 10cigeret denne a ted kdyz si trosku vice zmacknu varle .. tak je takovej divnej tlak .. znamena to neco .. rengenujou me .. kazdy pul roku a nic nenasli .. pomocte plosim


[193] Berzeger, mail, 8. září 2010 | 01:06

Vsem, kteri se zde ptate, co je bulka na varleti, a ze si nejste jisti, jestli to neni rakovina, muzu doporucit - bezte k urologovi! Minuly ctvrtek jsem objevil pulcentimetrovou bulku ve tvaru cocky na pravym varleti (nikoliv na kuzi, ale primo na varleti, nehybnou), vydesilo me to silene. V utery na to, den, kdy jsem nebyl v praci, jsem si zasel na urologii, k panu doktoru Riadu Sabrovi (vyborny lekar, muzu jen doporucit!). Vysetreni trvalo... pfff... deset minut vcetne psani lekarskyho nalezu? Verte mi, ten pocit, kdy vam doktor rekne, ze to neni nic vazneho, ze to je s nejvyssi pravdepodobnosti jen cysta, je k nezaplaceni. K nezaplaceni! Pan doktor me jeste poslal na dalsi den na odber krve a druhy ultrazvuk, ale jak on sam rikal, aby byla jistota, ze je na to tak zvykly. Ten den jsem se vazne znovu narodil. Proto vam radim, neotalejte a skutecne si na urologii s podobnym problemem zajdete. Lekari jsou na to zvykli, takovych, jako jsme my, maji denne desitky, takze ani stud neni prilis na miste. Ja osobne jsem doktorovi i rekl, ze jsem na urologii poprve a ze jsem trochu nervozni, bral to v pohode s usmevem. A jeste, kdyz jsem odchazel, me poklepal na rameni a rekl mi, at se nebojim, ze je to v poradku. Zkratka si nemuzu stezovat.


[194] Lukyn, mail, 8. září 2010 | 23:19

Ahoj.Je tu nás spousta,kteří píšou o bulce.Vyhledávají internetové stránky co by to mohlo být.V neděli jsem si taky našel bulku.V úterý jsem si zašel na urologii.Když jsem tam přicházel strašná obava a strach.Pan doktor mě vyšetřil pohmatem a sonem.I já jsem se ten den opět narodil a strašná úleva byla.Pan doktor mi řekl že mám cystu.Cca před 4.roky mě na urologii prohlížela paní doktorka pro zánět.Stud musí jít stranou.Všude se píše čím dřív se člověk léčí tím je velká šance,že bude uzdravenej.Opravdu kluci neváhejte a ukažte doktorovi své problémy je to ŽIVOT.


[195] Lukáš, 9. září 2010 | 18:13

Zdravim je mi 15 a mam nad pravym varletem takovou malou kuličku která je na takový tenkým provázku nevite co to je dík


[196] Jan, mail, 20. září 2010 | 19:55

Ahoj,ve 12ti jsem měl operaci tříselní kýli a ted mi je 26 a poslední 2roky jsem si všiml,že mam to varle jakoby vytekle,při doteku hodne citlive a v podbřisku,tříslech(okolo přirození) se mi dělaji jak kdyby vřidky v podobě podkožního bolaveho akne,hledal jsem všude po nete a tady se neco takoveho řeši,bojim se aby to nebyla rakovina varle?predem děkuji za odpověd


[197] Dejv, 21. září 2010 | 18:00

Zdravím, asi dva dny zpět mě začalo tupě bolet pravé varle... ale většinou jen při doteku,zmáčknutí... občas se mi zdá že je pravé o něco větší a tvrdší o hodinu později zase ne.... jsou to jen dva dny, mám počkat nebo jít hned k urologovi ? Díky za odpověd...


[198] Petr, 29. září 2010 | 23:57

Chtěl bych se zeptat.Je mi 15 let.Mam takovou malou kuličku nad pravým varletem.Kulička nebolí ani když si naní zmáčknu a je na takový tenký nitce(provázku).Problémy nemam z ničím,akorát mě někdy bolí tříslo.Nevíte někdo jestli co to může být.Díky za odpovědi


[199] Jarda, mail, 7. října 2010 | 13:35

Rakovina varlete může mít spoustu příznaků, stvrdnutí, zvětšení bolest, bulka. Mě bolelo tříslo jinak nic. Pokud máte sebemenší pochybnost tak rychle k urologovi protože rakovina varlete je jedna z nejagresivnějších a njrychlejirostoucích rakovin. Za měsíc umí vyrůst i o 1cm.Takže pokud máte problém rychle na uro. Čas kvapí...


[200] Mirek, mail, 11. října 2010 | 14:19

Mám z vyšetření hrozný strach a taky velký stud, proto jsem se k tomu ještě nedostal, ale po tom co tady čtu si tam raději zajdu. Příznaky asi nemá cenu popisovat, ale chtěl bych se zeptat jestli musím být k urologovi objednaný, nebo musím mít doporučení od svého lékaře?


[201] Jirka, mail, 30. října 2010 | 00:21

ahoj mám stejný problem jako tomas z prispevku tedko 80 pokud tu jeste je a sleduje toto forum napis pls na e-mail ASskyppy@seznam.cz jake jsou s tim zkušenosti? nebo někdo jiný dik moc


[202] Tomas, mail, 22. prosince 2010 | 18:12

Dobry den. Jak rychly prubeh ma nelecena rakovina varlat? dekuji za odpoved.


[203] Pavel, mail, 10. ledna 2011 | 18:55

ahoj je mi 14 u obou vlarlat mam nejaky divny utvar ale nejak me to neboli ale bojim se cim to muze byt?


[204] dan, mail, 13. ledna 2011 | 17:49

No ono to s těmi doktory zase taková sláva není. Byl jsem u jednoho urologa, že mám pálení v močové trubici, pobolívá mě varle a mám červený flek na předkožce. Udělal drastický stěr, napsal mastičky udělal sono a za 14 dní na kontrolu. Za 14 dní říkám, že mě bolí pravé varle pořád. Odpověď "to s tím nijak nesouvisí".
Po půl roce jsem tam byl znovu se stejnými problémy a bolest v tříslech. Odpověď "ta bolest v tříslech s předkožkou nijak nesouvisí" Přitom je to, dle jiných, dost schopný doktor.


[205] karel, 31. ledna 2011 | 14:04

Rakovina varlat se projevuje nebolestivým nádorem na varleti(není to nadvarle,které je přímo spojeno s varletem)-pozor neplést!nádor chcete-li tumor je z prvu velikosti cca pecky od citronu dále pak třešně a v další fázi velikosti švestky.Varle je na omak měkké a není hladké.Je zcela přirozené,že se varlata velikostně liší.Pokud máte někdo bolest v třísle,bude to nejspíš tzv.tříselná kýla,která se může vizuelně projevit až po několika letech.dochází k mírnému ucpání kanálku cca 10cm kudy prochází chámovod.Ten se zduří a bolest sestupuje k varleti.Takže se zamyslete,zda jste nezvedali v poslední době něco těžkého a dobu kdy vás začalo tříslo nebo varle bolet.pokud si nejste jisti,vyhledejte odbornou pomoc.Já to udělal a bylo mi řečeno toto.


[206] lukas, 13. února 2011 | 19:19

ahoj je mi 18 let a nahmatal jsem si nad pravým varletem nejake nadvarle nebo co to je.. ale nebolí me nic. Ani zadna zmena barvy kuze nic..

Dekuji za radu


[207] karel, mail, 27. února 2011 | 16:40

ahoj mám také nějaký výrustek cca 1mm u levého nadvarlete , nadvarle mám také větší a ichámovod zduřelý vše na levé straně zítra jdu k lékaři a dám vědět jak jsem dopad , má bobky jako bejk.


[208] karel, mail, 28. února 2011 | 11:43

ahoj lidi tak jsem přijel od lékaře , nejhorší je to čekání , na urologii si vemte radši volno na celý den , když jsem přišel na řadu tak proběhlo vyšetření pohmatem a lékař se nijak nevyjádřil jen že na varlatech nic necítí , tak mě ještě objednal na sono kam jdu až za 14 dní tak zase čekání , je to nekonečný ale už se těším až to budu mít za sebou. tak zatim a držte palce.pak se ozvu.


[209] Honza, 28. února 2011 | 19:16

zdravim, mám takovej dotaz, je mi 19 a v oblasti obou třísel jsem si nahmatal dva malé výrustky, ale nic me nebolí. Myslíte, že by to mohlo nějak souviset s touto nemocí?


[210] Jirka, mail, 3. března 2011 | 18:40

Nahoře na levém varleti mám několik let/asi 2-3/ nárůstek velikosti čočky.Bez bolesti, někdy větší, jindy menší.Je mi 65 let.Prosím co s tím.


[211] karel, mail, 18. března 2011 | 19:23

tak lidi mám to za sebou sono dopadlo dobře , všichni kdož máte nějaké pochybnosti okamžitě bez váhání navštivte urologii , je lepší pár minutek studu než zakžený život.všem přeji hodně štěstí.


[212] Radek, 26. dubna 2011 | 14:54

Mám dotaz.Je mi 25 a varlata se mi občas zvlášť při erekci nebo chladnu stahujou dovnitř těla.Může to být problém?


[213] Honza, mail, 1. května 2011 | 22:01

Ahoj, je mi 29. Už několik let chodím k urologovi, léčím se s chronickým zánětem prostaty, který se bohužel nedá úplně vyléčit. V posledních dvou týdnech mě neustále mírně pobolívá pravé varle. Připadá mi být těžší než to druhé jakoby v něm něco bylo. Občas bolí i třísla nebo podbřišek. Myslíte že bych měl opět navštívit svého urologa ? Může to souviset s mým zánětem prostaty ?


[214] Śárka, mail, 12. května 2011 | 07:46

Ted tu sedim a čtu příspěvky a v očích mám slzy..jak bych chtěla věřit, že to jsou slzy naděje....můj přítel 42 let mi dnes ukázal zvětšený varle, má to tak měsíc..a hned zítra musí k lékaři...kéž kdyby to byl jen zánět...jak je člověk bezmocný..držte palce a nebojte se odborníka..život máme jen jeden...


[215] Hana, 2. června 2011 | 12:28

Dobrý den všem mužům , kteří mají(nemají) rakovinu varlat.
Ráda bych položila možná trochu krutou otázku, tak mi prosím odposťte, myslím to v dobrém.

Ptám se těch, kteří nemoc mají, nestala se ve vaší rodině tragická událost jako například smrt syna?

Díky za odpovědi..


[216] Hana, 2. června 2011 | 12:29

doporučuji všem přečíst si tento článek:
http://www.paprsky1.de/Germanska_nova_medicina_Dr__Ha/objev__elezneho_pravidla_rakov/objev__elezneho_pravidla_rakov.html


[217] anonym, mail, 3. června 2011 | 20:22

dobry den,nejspiš mam rakovinu a k doktorovi se bojim jít,jak je levé varle tak k němu mi prirostl asi nador ,mam šanci přežit


[218] pirrate, 4. června 2011 | 14:21

to anonym: nevím jak jsi přišel na to, že ti k varleti přirostl nádor, utíkej k lékaři ať víš na čem jsi, v případě brzkého zachycení je šance na přežizí vysoká !!!


[219] Petra, mail, 19. června 2011 | 10:42

Dobrý den,
mému šestiletému synovi se vždy při koupání jedno varlátkou asi tai 2-3x větší než druhé, na bolest si nestěžuje a po vykoupání opět splaskne. Máme navštívít lékaře?
Děkuji moc za odpověď.
Petra M.


[220] vojta, 19. června 2011 | 13:16

ahoj je mi 15 let byl sem v lednu na operaci s varicocelou na levem varleti a ted nad tim samím varletem mam bouličku zhruba 1 cm velkou nevíte co to může být ?


[221] Dominik, mail, 26. června 2011 | 22:43

Zdravim,je mi 15 let a mám jedno varle větší než to druhé...Je to normální??Mám kdyžtak navštívit lékaře?
Děkuji


[222] jiří, mail, 9. července 2011 | 01:30

Pod levým verlatem se mi udělala boule velikosti většího hrášku. Muže to mít souvislost s vaším tematem??


[223] Varle, 11. července 2011 | 12:13

HYPOCHONDRI!!!
Jestli se fut budete ohrabavat tak vždy něco najdete


[224] Varle, 19. července 2011 | 21:49

Jak ja


[225] karol, mail, 29. července 2011 | 10:28

ahojky, chci se zeptat na jednu věc - je za náma doufám, že úspěšná léčba rakoviny varlete - chemoterapií, chci se zeptat za jak dlouho je možné se pokusit o miminko - tak aby to bylo bezpečné a nehrozilo nějaké postižení z látek v chemoterapii miminku. Děkuji Karol


[226] jirka, mail, 15. srpna 2011 | 14:07

Ahoj,v roce 2002 jsem prodělal rakovinu varlete,metastázy v břiše a na plicích,pak oprace,6x chemoterapie.Byl jsem pěkně zdevastovanej. V roce 2007 se mi narodily dvojčata kluk a holka,sice uměle,ale jsem za to moc rád.Takže nestrácet naději!!!! Všechno jde!!! Jirka


[227] anonym, 8. září 2011 | 10:25

Ahojte,
Divim sa ze tu este nikto nepisal o Varikokele. Varikokela je choroba zil obvykle v lavom varlati. Neda sa to odstranit inac ako operaciou. Nie je to nic tazke ani nebezpecne ale zasa plati ze ked s tym nepojdete k doktorovi same Vam to na 100 percent nezmizne.


[228] pils, 16. října 2011 | 16:08

Ahoj. Na pravém i levém varleti jsem si v dolní části varlat nahmatal takové výstupky. Jsou cca obě dvě na stejných místech a spíš než výstupky mě příde, že jsou to jakoby takové žilky nebo něco takového. Ta na pravém varleti je asi o něco hmatatelnější a větší. Nevíte někdo co to je?


[229] Branislav, mail, 25. listopadu 2011 | 17:02

Dobry den,chi se zeptat, nekdy v roku 1994 jsem zjistil,ze mam bolesti ve varlatech,vzdy sem myslel ,ze je to slepak,par krat sem byl s bolestama na pohotovosti a bylo mi receno,ze mam otekle varlata.Tak sem s tim zasel za urologem,ktery mi oznamyl,ze to je to same jak kdyz dostanete migrénu a ze simuluji....Od te doby sem teda bolesti resil tabletkama a pak byl na chvili pokoj...Ted kdyz mi je 36let tak mam bolesti spojene s prujmem.Byl sem i u sveho lekare a ten mi lecil vzdy jenom ten prujem ,jednou se mi kouk na varlata a rekl akoratne to,ze sou otekle.....kdyz si natahnu kalhoty,treba rifle,po chvyli mne zacne palit cele podbrisko a nasledne na to dostanu neovladatelnej prujem.Bojim se toho aby to fakt nebylo neco vazneho......Omlouvam se za spisovnost, jelikoz sem slovak zijici dlouhodobe v CR.Dekuju za odpoved


[230] Junior, mail, 28. listopadu 2011 | 01:11

dobry den,chtel jsem se zeptat, na jedne strane varlete kdyz prstem zajedu do hloubky varlete nahmatam takovou malinkatou jako by kost ( jako by hlavicku spendliku ) ale na druhem varleti nic takoveho nahmatat nemuzu ... nevite o co se muze jednat?
A JESTE jsem se chtel zeptat, drive se mi stavalo ze kdyz jsem byl s holkou celkem dlouho tak me nekdy bolely varlata,nedalo se jich ani dotknout, kdyz jsem si sedl taky to sem tam bolelo, kdyz jsem sel na stolici nedalo se to, byly i chladne ( moznost nachlazeni?) tepla voda to trochu uklidnila... ale nekdy proste zniceho nic s holkou boli ( malo kdy, jednou za rok ) nevite o tom neco?


[231] Junior, mail, 28. listopadu 2011 | 01:14

pils 228 ten muj prvni dotas je velice podobny krom toho ze na levem to nemuzu najit :-D


[232] jakub, mail, 9. prosince 2011 | 19:49

ahoj je mi 24 , na odběrech mi zjistili že mam více bílých krvinek v moči a mam trochu problem smočením a myslel jsem že mam jen zanět, ale ted jsem si našel pod varlatama malý výrustek . Co mam dělat???


[233] sejla, mail, 7. ledna 2012 | 15:26

Dobrý den
Chtěl bych se optat je mě 30let a našel jsem si nad pravím varlatem nějakou dalo by se říct kuličku či co,je to v mýstech kde by mělo být nadvarle a na levém nic takového nemám je tam citít jen taková ta žilka zatím co nad tím pravým je právě ta kulička,je tvrdá.Nepozoruju že by se mě nějaké varle zvětšilo či nějaké zabarvení na kuží prostě sem si jen nahmatal tu kuličku je to dva dny od té doby mě přide že ji trošku citím ale nevím zda si to nevsugerovávm.Není to nijaká bolest nebo tak něco myslite že to muže být jen nějaký zanět nebo by bylo dobré jit k lekaři?A když k lekaři musím prvně k obvodní která mě někam pošle nebo se mužu rovnou obědnat na nějaké vyšetření?Děkuji za radu a odpovědi...


[234] Milan, 10. ledna 2012 | 04:18

Byl jsem u Urologa zjistil mi varikokélu "bohu dík za ní" z kolika procent zhruba způsobí varikokéla neplodnost.Děkuju


[235] Jarin, 11. ledna 2012 | 21:20

Asi jsem uplnej vůl ale zajímalo by me jestli když jsem neplodnej a mám varikokélu po odstranění varikokéli můžu mít dítě.Díky za odpověd.


[236] Jarda, mail, 23. ledna 2012 | 15:52

Dobrý den minulou sobotu(14.1.)mě začalo bolet levé varle pak to přešlo ve středu na pravé a ve čtvrtek to přestalo jenže včera v neděli mě začalo bolet pravé varle a i něco sem si tam nahmatal , není to tvrdé spíš něco jako žilky , bolest není nijak veliká vnímám ji většinou jenom když sedím a jsem v klidu...


[237] ration, www, 31. ledna 2012 | 08:37

reduce reflection problems OCEANUS addition the composite mosaic structure The wide hour and minute hands make .


[238] Microsoft Excel, mail, www, 22. října 2013 | 12:16

Great post..


[239] chaussures ugg, mail, www, 22. ledna 2014 | 03:42

chaussures ugg


[240] omega replica, mail, www, 18. března 2014 | 02:50

Thanks for sharing your article. I really enjoyed it.


[241] Honza K., 8. dubna 2014 | 13:08

Cau, na levem varleti vystouplá fialová žíla, máte s tím prosím zkušenosti? je to přiznak neceho?


[242] Hanxy, mail, 25. června 2014 | 01:07

ahoj lidi, jen chci říct, že bolest varlat neobnáší jen rakovina !!! :/ moc se toho bojíte, může to být i masturbací, zkuste si dát 3dny pokoj od masturbace a potom se naložit do teplé vody, četl jsem že to pomáhá :) ale nwm jak u vás :) při velké bolesti bych doporučil doktora, kamarád si prožil rakovinu varlete, a měl šílené bolesti a čekal na to moc dlouho, a nic příjemného to prej nebylo...(A nemusel to ani přežít, doktoři mu dávaly 5% na přežití) tak si stoho vemte příklad a začněte to řešit co nejdříve není to sranda.... a ste chlapy tak se sakra nebojte vytáhnout šulina !!! s pozdravem Honzik ;)


[243] Hanxy, mail, 25. června 2014 | 01:16

||||Honza K.,| V podstatě se jedná o podobné onemocnění, jako jsou křečové žíly nebo hemoroidy. Varikokéla se však týká výhradně mužů, neboť se projevuje zmnožením a rozšířením žilní pleteně v okolí chámovodu. Pomoci může jedině operace.


[244] Tomáš, mail, 27. září 2014 | 16:34

Tvl. tady nejde o stud ani o strach, já mám 99% nádor na pravým varleti (varle dvakrát vetší než levé, tvrdé, tvrdá pecka na něm, nebolí)jde o To že až tam přijdu tak mi řeknou že je To rakovina !! A uříznou mi kouli !! O TO tu běží, kundy se z toho určitě poserou blahem že sem invalida z jenou koulí !! Myslím si že je To můj problém psychiki protože rakovina je když tělo sabotuje samo sebe, neřešil někdo kdo teď přijde na diskuzi a nebo kdo tu byl a zajímal se o toto téma nějaký psychický obtíže ? (popř. i sebevraždu atd.)
Takže vím To že kdybych se psychicky dal do kupy tak budu mít klid a když ne tak prostě umřu . Asi to tak má bejt, ale nechci přijít o koule !! Rozumíte mi ?! Je mi 25 !


[245] Marek, 6. října 2014 | 13:18

Dobrý den, nahmata jsem taky něco na obou varlatech. Byl jsem s tím u urologa projel mi to na ultrazvuku a říkal, že to je hlava varlete, ale boli mě to furt stejně někdy. Jaké je jiné důkladnější vyšetření než ultrazvuk ?


[246] Roman, mail, 20. října 2014 | 21:06

Tomaši... jsou tomu 3 roky a do dnes jsem si myslel to samé, několik let v sobě dusím a držím tady tuhle potupu , před par dny jsem se prostě svěřil rodině přítelkyni a jsem za to rád ...ani nws jak to pomůže první vyšetření potvrdilo cystu( neotálej a svěř se někomu) vždy tu je někdo pro koho tu jsi... Já přemýslel taky nad blbostma a teď děkuji zza to že tu jsou pro mně ...GL


[247] tomas, mail, 22. září 2015 | 14:28

dobry den mam vsemeniku jak uzliny nahmatam si ich len ked stojim ked lezim nie mam to uz 14 rokov moze to byt rakovina aj po tolkych rokoch?


Přidat komentář:

Prosím napiš BUMBARISPARIS do tohoto pole: