Článek

Rakovina z pohledu dospívající holky

19. června 2007 | | Příběhy

Když se za Vámi poprvé zavřou ty dveře a poprvé se ocitnete na oddělení, oddělení onkologie, ani nevíte, co to slovo znamená. Tak akorát víte, že rakovina je smrtelná nemoc, ale kolik z vás si ji spojilo s onkologi? Jo pamatuji si, jak jsem přišla poprvé na onko a ptala jsem se mámy "Co znamená onkologie"?

Vůbec jsem to slovo neznala a vůbec netušila, že za tím slovem, slovem tak zvláštním a mě neznámým se skrývá tolik hrůzy a rakovina. A tak je to u všech… Všichni jen ví, že je to smrtelná nemoc, ale neví, co obnáší její léčení a kolikrát si někteří i myslí, že na rakovinu musí každý umřít. Většina dětí (dospívajících), co jsem si tak všimla, když přišli na onkologii nevěděli, co to slovo je. Co se tu vlastně léčí a co tu dělají. Jak už jsem psala ani já jsem nebyla výjimka. 

Začátek izolace
Potom vám to začne zhoubný nádor potvrdí a vy se ocitnete v jiném světě, v jiné dimenzi.
Vrací se vzpomínky, jak ještě před týdnem jste byli s kámoši na koupáku, jak jste před měsícem byli u moře, nebo na diskotéce, jak jste blbli s kamarády, jak jste chodili do školy, jak jste byli na školním výletě, jak zrovna v tuto chvíli jely kámošky do města, na který jste byli domluvený. Jak to bylo všechno super a najednou si připadáte tak daleko od nich. Chtějí si vás tu nechat a vám se tak nechce!! Dyť za týden jste měli domluvený koncert s kámoši. Po mém ortelu – zhoubný nádor – pro mě jako holku /parádnici:o)/ byla nejhorší ztráta vlasů. Měla jsem vcelku dlouhý vlasy a nejhorší byla ta vidina toho, že spadnou, že je ztratím. Bylo to určitě proto, že jsem nevěděla, co mě čeká a že to může být všechno ještě horší. Po první chemce jsem si kontrolovala vlasy pořád. Když jsem někde našla vlas už jsem začala vyšilovat, že mi padají, že už je to tady. To čeho jsem se tak bála. Dneska se za to, že jsem brečela kvůli vlasům stydím:-))

Pár chemek v sobě, maíj přijít kamarádi
Chemoterapie – tak nenáviděné slovo, snažila jsem se a zkoušela ji brát jako něco co mi pomůže, co mi zachrání život, ale nešlo to. Pořád jsem v ní viděla jen to špatné, jak mi bylo špatně, jak mi ubližovala. Máte pár chemek v sobě a přijdou za vámi kámošky. S šátkem vás ještě neviděly /dřív jste nebyli schopní se s někým setkat/ a vy z toho máte strach. Strach z toho co řeknou, až vás uvidí v tomhle stavu. Dyť vás znali
jako srandistu, pobíhajícího venku, jezdícího s nima na kole, blbnoucího na brusláku a přijdou do pokoje kde sedí jen holka se smutkem v očích, s šátkem na hlavě, plná nadějí v uzdravení a bojující proti nemoci, která je na ní vidět. Vejdou, snaží se nedát na sobě znát překvapení, ale stejně to malé zaražení je na nich vidět. Stejně jsou skvělý.
Měla jsem radost.

 


Chemoterapie? Koktejl, který bych nikomu nepřála


Začínáte se zotavovat, co teď?
Po nějakém čase hnusných věcí a samých trápení se zdá, že se váš zdravotní stav začíná obracet k lepšímu. Jde to sice po velice malých krůčcích, ale jde. Postupně se začínají vracet i některé chuťě. Vzdát se v této fázi? Nepříchází v úvahu! Přípravy na příjmačky. Taky začíná v hlavě vířit myšlenka jít navštívit spolužáky od kterých jste celý rok odloučení. Vidíváte jen pár z nich, kteří mají tu odvahu přijít. Najdete i vy potřebnou odvahu jít do tý třídy mezi 28 lidí, který znáte devátým rokem? Já jsem nešla. Nechtěla jsem vidět tu lítost všech nad tím, co ze mě zůstalo (jen dočasně samozřejmě). Nechtěla jsem vidět lítost nad tím, co já se snažím zvládnout! Ale všichni mě podporovali aspoň na dálku. Za to jsem ráda.

Konec léčby, návrat do normálního života
Je tu tolik vytoužený konec. Konec léčby, konec trápení, konec chemoterapií, konec zvracení, prostě konec všeho hroznýho! Izolace končí. Vlasy začínají růst. Chutě se začínají vracet. Jen je tu strach. Strach z lidí. Z toho, jak na vás budou reagovat. Když bydlíte v malém městě, tak se to roznese. Jdete po ulici a lidi trapně koukaj, je to fakt ujetý. Jsem třeba přijela a šla jsem po schodech k baráku a sousedi, co seděli na lavičce se na mě otočili a koukali na mě, obadva, nikdo ani nepozdravil, ale koukali. Komická situace :-D. Potom se ale nad to člověk naučí povznést a je to v pohodě (asi to ani nikomu z vás problémy nedělalo, ale píšu za sebe, jak to bylo u mě). Nejvíc zabírá vykulit oči a koukat taky:o)

Po dlouhé době vidíte kamarády
Když už jsem byla oukej, rozhodla jsem se s kámoškou jít navštívit dva spolužáky. Sice jsem měla zatím šátek, ale už sem vypadala normálnějc:) Jaké bylo jejich překvápko, když otevřeli dveře. No tyo ten pohled mám pořád před očima, ale myslím, že byli rádi a hlavně vůbec nečekali, že přijdu. Tak jsme pokecali a tak bylo to fajn být mimo nemocnici, povídat si s lidma, co jsem s nima trávila každý školní den po dobu osmi let. Nepopsatelný. Tak to začalo. Postupně jsem se začala začleňovat zpátky. Setkávala s lidmi s kterýma jsem předtím trávila tolik času. Je to zvláštní pocit vám povím, když jste tak dlouho izolovaní a najednou můžete jít svobodně ven. Nemáte v sobě žádný hadičky a cítíte se líp.

A konečně škola
Jo čeká vás nástup do školy. Chce se vám i nechce. Hlavně máte strach z nového kolektivu, protože vy jste už ze všeho vypadli. Ze začátku to bylo těžký, protože jsem se nedokázala s těma lidmi bavit o ničem jiném než léčba, chema, co s vámi bylo. Je to hrozný ale je to tak. Jediný vaše zážitky jsou z nemocnice tak o čem byste si s nimi chtěli povídat? Zatímco oni začali chodit na diskotéky, jezdili na výlety, trajdali po venku,
po nákupech, tak vy jste žili svůj život v nemocnici. Pořád o tom samým, chema – je mi blbě – zotavuju se – zas chema. Ale to se časem poddá, jen co se začleníte trošku víc.
Na druhou stranu když začnete chodit do školy, jsou tu míň i deprese z toho, co se stalo. Nemáte už čas přemýšlet nad tím proč ono, proč to. A to je na nástupu do školy nejlepší. Potom na vás dolehne takové já tomu říkám "toulavé boty". Ze začátku jste totiž rádi, že jste po léčbě doma (pokud v nemocnici trávíte tolik času, jako jsem trávila i já), ale po tak dvou měsících už mě to štvalo. Nebavilo mě sedět furt doma, tak jsem začala trajdat taky:))

No a potom si už jen užívejte toho, od čeho jste si připadali tak vzdálení!

Vždyť život je táááááááááák krásný:o)

Karma: 1267 palců. Dát palec!

Vytisknout

RSS kanál komentářů tohoto článku

Komentáře » přidat

[1] Petr K., 19. června 2007 | 15:53

Obdivuju otevřenost a statečnost pisatele!


[2] PeKu, mail, www, 20. června 2007 | 13:01

jsi hvezda!a posilam odkaz na hru ve ktere se hvezdy tise hledaji..
http://www.nekogames.jp/mt/2007/05/post_16.html


[3] Lucka, mail, 20. června 2007 | 22:39

si ta nejsenzačnější holka kterou znám ,máš můj obdiv:-)


[4] Peťul, 21. června 2007 | 12:26

Jsi moc statečná a silná!!!Zažila jsem to taky...a jakoby si vyprávěla můj příběh!!!Teď už tě čeká jen radost a štěstí..po tom co jsi zvládla!


[5] Sheila, mail, 28. června 2007 | 20:16

Znam to. Nebyla to rakovina, ale jina vazna nemoc, ktera me izolovala od normalniho zivota prave v dobe dospivani. Kamosky chodily na diskoteky, prozivaly prvni lasky, a ja byla rada, ze vubec - a se znacnymi obtizemi - vyjdu z domu. Navrat mezi ostatni byl tvrdy, ale vule zit zas normalne, jako ostatni, byla velka a podarilo se...Pevne doufam, ze je to uz za mnou a i Tobe moc drzim palce, at svuj boj vyhrajes. Verim, ze jsi na dobre ceste, tak se drz!


[6] Martinka, 5. července 2007 | 01:47

Ahojky, tvůj článek je velice dojemný.Jsi statečná holka. Přeji aby sis život užívala jak jen můžeš, a hlavně nic v životě nevzdávala:-). Pracuji jako sestřička s onkologickými pacienty, tak vím jaká je to bolest, utrpení, ale taky radost z uzdravení.:-) .Měj se mooc krásně.


[7] žužu, mail, 31. července 2007 | 23:09

zažila jsem to taky a obdivuju všechny kteří sou z toho venku ,tedy i Tebe!!! jak říkáš,život je táááák krásný a myslím,že ´´my´´ si ho dokážeme vážit o to víc!! moc Tě zdravím a přeju hoooodně zdraví a spokojenosti:))))


[8] ivana, mail, 6. srpna 2007 | 21:04

Jsi statečná holka!Úplně stejný příběh jsem zažila se svou dcerou(13.let).Už to máme za sebou,začínáme se vracet zpět do úplně normálního obyčejného života.Čeká nás návrat do školy,do kolektivu,no prostě ZPĚT!Přeji Ti hodně ZDRAVÍ,ŠTĚSTÍ,HODNĚ SÍLY,HODNÉ LIDIČKY,OPTIMIZMUS A DOBROU NÁLADU do obyčejného života!Vím co to pro Tebe znamená.ivana


[9] Pepa, mail, 13. srpna 2007 | 20:26

Díky,
my teprve začínáme s dcerou (15 let), jsme po první chemě, ale snažím se najít cokoliv, co ji povzbudí. Každý takový odkaz pomáhá a povzbudí, díky!§


[10] Lída, mail, 28. srpna 2007 | 12:47

Máš můj obdiv. sama jsem ničím takovým neprošla a doufám, že neprojdu, ale upřimě jen představa, že by se mě to někdy mělo týkat je dost šílená-a co potom skutečnost(to si neumím přestavit) Přeji Ti už jen to hezký. A všem kteří si tímto musí projít a čtou můj příspěvek, přeji hodně síly a aby to dobře dopadlo


[11] Monka, mail, 6. září 2007 | 10:53

Jsi statečná,taky jsem si to prožila a nepřála bych to nikomu,je mu 38 let a na onkologii jsem si říkala pro já,jsem mladá.A potom vidím děti a říkám si ,oni jsou tak statečné ,tak ty musíš taky!Snad jsem to zvládla.Hodně zdraví!


[12] , 1. října 2007 | 08:36

Konečně něco zajímavějšího (podstatnějšího a důležitějšího), než co se píše v novinách. Držím pisatelce palce a děkuji. Petr


[13] Erika, mail, 21. listopadu 2007 | 23:26

Zvladla a zazila si za tu "kratku" chvilu tolko co ini nezvladnu a nezaziju za cely zivot.Prajem Ti, aby Tvoj zivot bol uz IBA KRAAAAASNY :)))


[14] Johanka, 8. prosince 2007 | 20:36

Drž se dál, ty statečná holko!


[15] Gaabrriela, mail, 5. ledna 2008 | 21:51

Zdravim te moc jsi velmi statecna slecna dobre vim co jsou to onkologicky nemocni lide pracuji snimi dnes a denne drzim ti moooc palecky a ver si a uvidis ze to zvladnes vsema deseti gabina


[16] Nikolinek, 5. května 2008 | 20:27

Tvůj příběh byl moc dojemný a u takovýchhle příběhů by si měl každý uvědomit že život je to nejcenější co máme,někdy se totiž zabýváme malichernými věcmi dokud nepříjde něco takového.Já mám teď taky nějaké zdravotní problémy a chodím na různé vyšetření atd,moc se bojím toho co může být:-(.Ty jsi strašně silná holka,přeju Ti už jen samé krásné věci a hlavně to zdraví:-)


[17] Dana, 30. června 2008 | 16:58

Před chvilkou jsem se vrátila ze 4.dávky chema. Dalších pět mám před sebou.Obdivuji Tě, že ve svém věku jsi to tak s přehledem zvládla. Každý takto pozitivní článek mě hodně pomůže. Mohla bych být Tvoji matkou (41let) a kdybych byla, byla bych na Tebe pyšná. Určitě Tě už v životě čekají jen krásné věci!


[18] Maritn, mail, 30. října 2008 | 22:10

jsi neuvěřitelně statečná máš můj obdiv.jak jsi vše zvládla.přeji ti jen pevné zdraví.martin


[19] LUCKA, mail, 7. listopadu 2008 | 10:28

je to obdiv že to takhle pisatelka otevřeně napsala LUCKA


[20] Helena, mail, 4. prosince 2008 | 22:09

Děkuji ti za tvůj článek. Děkuji ti za naději. V pondělí můj muž prošel 4. chemoterapií a dnes je mu špatně. Moc štpatně. Já to těžce snáším, trápím se s ním. Ty jsi ve věku našeho vnuka. Nedovedu si to vůbec představit, co sis užila ty a co tvoji rodiče a prarodiče. Přeji ti šťastný život, ze srdce ti ho přeji. Zasloužíš si ho, za to všechno, co tě potkalo. Měj se moc krásně a hezké vánoce. "babička" Helena


[21] Lucka, mail, 16. ledna 2009 | 20:49

je dobře,že se tohle info dostane mezi lidi.mě je 16 a právě jsem skončila s léčbou(přesně jako popisuješ) chemči,zvracení,ty komický situace s lidma...držím palce!!


[22] Haninka, mail, 19. října 2009 | 16:51

jsi hrozne statecna!!muj tata se ted leci rakovinou uz 3 roky a porad nema vyhrano..je to hrozny..nevim co mam delat protoze vim co to obnasi...a nejhrorsi je ze vim ze jen tak se z toho nedostane leci se tak dlouho a nic nepomaha..a ma metastaze po celim tele:-(..kazdopadne ti preju vsechno nej do zivota a jak se rika uzivej si svyho zivota tak jako kdyby mel byt poslednim protoze nikdy nevis kdy ten posledni den bude!!papa


[23] Haninka, mail, 19. října 2009 | 16:53

jeste neco..je mi 17 a nedokazu si predstavit ze bych vydrzela takovy veci..


[24] monika, 18. listopadu 2009 | 20:57

obdivuju take lidi ako ses ty,muj tata jak zistil ze ma rakovinu tak jezdil na chemosky a po 5.mes.zemrel ale jsou lidi co to zvladnou a obdivuju je


[25] joomla developers, mail, www, 9. prosince 2011 | 10:17

Well, very good post with informative information. I really appreciate the fact that you approach these topics from a stand point of knowledge and information.


[26] lation, www, 31. ledna 2012 | 09:04

forces with Adult Swim in a co branded is also the appreciation of the forest available at other retailers but usually .


[27] bedbreakfastdublin, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:30

Travel codes are usually available through websites to help students, for instance, receive any additional money saving vouchers that will help them get home. In most cases


[28] theiphonereviews, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:31

Even though Apple iPhone 5 has been introduced recently, the response of the iPhone 4S is still very good in the market. iPhone 4S is truly a show stopper


[29] financecourses, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:31

The new service includes insurance that can repay legal, mortgage, survey and marketing costs of up to £1,850 if the sale falls through – as one in four deals currently does.


[30] thecostumesmart, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:31

Many outlet stores end up with irregulars. Try everything on to ensure proper fit and examine carefully for damages.


[31] easybabyshopping, mail, www, 6. dubna 2013 | 07:36

If the basket is for your cat-loving friend, you may include sweets and foodstuffs. If the gift is for your four-legged friend,


[32] adwokat, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:03


Zaś hulanki służbowe, które są wspaniałym wybiegiem na obustronne poznanie się pracowników i zapalenie jej do zwietrzenia się konstytutywnym i zarazem nieodzownym marginesem działania jednostki owe przyjęcia połączone nieczęsto z wielorakimi konkurasami, sto adwokat warszawa warzyszona gra – wszystko po to, ażeby wydedukować się prawidłowiej natomiast organizować zgrany,


[33] selore, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:03

le natomiast prężny całokształt w produkcji. Więc tez agencja musi profesjonalnie zająć skillmaster zarzadzanei erp systemy szkoolenia siędostosowaniem menu, ale a uplanowaniem scenariusza przyjęcia, jacy pozwala zaprosić podmiotów do komunalnej gry.Jak widać, pozyskanie od kanw przy


[34] wykładziny biurowe, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:04

jednoletnie ferie wyjedzie ponad 16 mln Polaków, z czego większość to jednostki młode w wieku 18-29 lat. Natomiast wakacje owe nie tylko period odpoczy wykładziny biurowe nku, ale tezy gratka do pokonania pierwszych doświadczeń zawodowych. Ilu z nich się na owe zadecyduje natomiast czy opieko?


[35] selored, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:04


Według badań Mondial Assistance unikatowo 16 mln Polaków organizuje urlop w tegoroczne wakacje, z czego aż 6 mln z nich zgoni je w ciepłych kantach. Na wakacyjną podróż zdecydują s selored musical babies english zajęcia angielskiego dla dzieci ię głównie osoby młode w wieku 18-29 lat, pochodzące z miast oraz posiadające średnie lub lepsze wychowa


[36] selore, mail, www, 13. srpna 2013 | 14:10

recji a Hiszpanii, gdzie dobry „łowca” może upolować ofertę już od 1700 zł za 8-dniowy pobyt w renomowanym obcym kurorcie. Chociaż nie wszyscy mogą sobie zezwolić na takie wojaże.


[37] here, mail, www, 29. listopadu 2013 | 17:35

I appreciate this post. i used to be very happy to seek out this website. I wished to thanks for this nice scan.


[38] Cheap Towels Wholesale, mail, www, 23. února 2014 | 04:39

Witamy Państwa na naszej stronie. Top
Wykładziny jest firmą handlowo-usługową. Wyspecjalizowaliśmy się w sprzedaży i montażu wykładzin dywanowych,Cheap Towels Wholesale


[39] gift card exchange, mail, www, 15. března 2014 | 05:40

Great! Its a nice topic. . I am very grateful for the information. This post gives truly quality information. It help me very much to solve some problems.thanks a lot……..gift card exchange


[40] Replicas de relojes, mail, www, 29. dubna 2014 | 05:27

Základem je chirurgické odstranění postiženého varlete. To je následně podrobeno zkoumání patologem a ten nám řekne, o jaký druh nádoru jde. Následuje razantní léčba - ta je u nádorů prognosticky méně příznivých zásadně chemická


[41] http://www.madelonkooijmans.nl, mail, www, 10. listopadu 2014 | 03:20

bezmoci mezi nemocným a jeho okolím. Neboť, když už jednou dojde ke konkrétnímu setkání člověka s člověkem, zjistí najednou obě strany s údivem, že je toho tolik nevyřčeného, tolik, o čem by se dalo, nebo mělo mluvit.


[42] hair extensions uk, www, 30. ledna 2015 | 10:28

Hello very nice site!! Thanks for posting such a great page, I appreciate the info. We enjoyed your own article quite definitely


[43] http://www.artisans-seinesaintdenis.fr, mail, www, 21. května 2015 | 05:33

http://www.bumbarisparis.org/kategorie/pribehy


[44] OBAT SAMPAI BARU TRANSFER PEMBAYARAN, mail, www, 12. listopadu 2015 | 08:46

http://pengobatanleukimia.web.id/obat-benjolan-getah-bening/
http://acemaxsoriginal.web.id/obat-pegal-linu-di-apotik/
http://bit.ly/1Kchzk0


[45] OBAT SAMPAI BARU TRANSFER PEMBAYARAN, mail, www, 13. listopadu 2015 | 08:13

http://pengobatanleukimia.web.id/obat-sakit-radang-usus/
http://acemaxsoriginal.web.id/obat-hidrokel-pada-bayi/
http://tinyurl.com/nwku3t8


[46] OBAT SAMPAI BARU TRANSFER PEMBAYARAN, mail, www, 16. listopadu 2015 | 06:13

http://pengobatanleukimia.web.id/obat-bronkitis-akut/
http://goo.gl/ulLKiM
http://acemaxsoriginal.web.id/pengobatan-kanker-tiroid/


[47] AGEN OBAT HERBAL TERBESAR DAN TERPERCAYA, mail, www, 17. listopadu 2015 | 04:55

http://pengobatanleukimia.web.id/obat-tumor-ganas-di-leher/
http://acemaxsoriginal.web.id/cara-mengobati-miom-dan-kista/


[48] AGEN OBAT HERBAL TERBESAR DAN TERPERCAYA, mail, www, 17. listopadu 2015 | 07:20

Obat Penghilang Keloid
Obat Psoriasis Vulgaris
Obat Penghilang Flek Pada Paru Paru
Obat Kelenjar Getah Bening Di Apotik
Obat Tradisional Benjolan Di Leher Sebelah Kanan
obat kista bartholin agar cepat pecah
Obat Herbal Penyakit Lupus
Obat Penyumbatan Saluran Telur


[49] OBAT SAMPAI BARU TRANSFER PEMBAYARAN, mail, www, 18. listopadu 2015 | 06:21

http://pengobatanleukimia.web.id/obat-tradisional-empedu/
http://acemaxsoriginal.web.id/cara-mencegah-kista-besar/


[50] http://www.kleurplatenstart.nl, www, 26. listopadu 2015 | 10:01

Můj ortel zněl zhoubný nádor kolene, čeká tě chemoterapie. Měla jsem tehdy velký strach, ale pořád jsem si nějak nespojovala slovo NÁDOR se slovem RAKOVINA a taky jsem nevěděla, co to obnáší, jak mi bude po chemoterapii a jak to dopadne.


Přidat komentář:

Prosím napiš BUMBARISPARIS do tohoto pole: