Článek

Sex a rakovina

25. března 2008 | Hanka Matoušková | Odborné

Že vám tato dvě slova nejdou dohromady? Myslíte si, že se o takových věcech nesluší mluvit? Jenže sex je součástí života, včetně života po vážné nemoci. Jen může vypadat trochu jinak než dřív.

Co u mě rakovina změní?
Může změnit všechno a nic, dopředu je těžké cokoliv předpovídat. I zdraví lidé se přece ve svém prožívání a schopnostech v této oblasti velmi liší. Nemocní se však nejčastěji - potkávají s těmito problémy:


- nechuť k sexu (odborně: ztráta nebo pokles libida)
- únava, nevolnost
- porucha erekce
- suchost sliznic (hlavně ženy)
- neplodnost
- psychické překážky

Není toho tedy zrovna málo, co může nemoc s sebou přinést. Podívejme se tedy na jednotlivé problémy postupně.

Promiň, teď nemám chuť
Tak takovou větu teď možná uslyší vaši partneři často. A vůbec by vám ji neměli mít za zlé, máte k ní totiž spousty důvodů. Nejenom že jste vyčerpaní samotnou nemocí a léčbou, ale součástí léčby některých nádorů bývá i hormonální terapie. Ta dokáže zamávat s vaším libidem natolik, že si ani nevzpomenete, co sex je.
Pokud jste ještě ke všemu museli podstoupit operaci, která s sebou nese viditelné změny, máte o překážku navíc. Odnětí prsu nebo jeho části, odstranění varlete nebo jiná  operace na genitáliích nejen bolí, ale přináší i strach a úzkost. Budu se ještě líbit? Zklamu partnerku, když nebudu mít erekci? Mám se milovat s epitézou (umělá náhrada prsu), nebo bez ní? Bude mě partner ještě mít rád, nenajde si jiného/jinou? To jsou velmi těžké otázky, se kterými byste ale neměli zůstávat sami. Nebojte se partnera zeptat, i když odpověď nemusí být příjemná.
Zařiďte si svoje hezké chvíle tak, aby byly opravdu hezké. Sex přece není jen penetrace, ale patří k němu i mnoho dalších způsobů, jak příjemně dávat a přijímat. Nadějí může být i fakt, že takový stav může trvat jen omezeně dlouhou dobu. Jednoho dne přestanete brát hormony, chemoterapii, sil začne přibývat, narostou vám vlasy nebo podstoupíte plastickou operaci (třeba hrazenou od pojišťovny).
Ale i pokud v takovém stavu setrváte dlouhodobě, pořád platí – mluvte s partnerem otevřeně. A nejen s ním, ale i se svým lékařem nebo sexuologem, protože ti mají mnoho zkušeností s řešením vašich starostí. Možná se stydíte zeptat se nahlas – tak své otázky nebo přání zkrátka napište. Ne každý měl to štěstí zažít otevřenou sexuální výchovu.

Už můžu?
Při odchodu z poslední chemoterapie nebo ozařování asi nebudete mít myšlenky na nic jiného, než na postel. Takže se nestihnete zeptat, za jak dlouho budete smět zas intimně žít. Záleží to samozřejmě na tom, jak se sami cítíte, ale po chemoterapii a v jejím průběhu byste se důsledně měli chránit proti otěhotnění. Nedá se totiž vyloučit, že například vaše spermie nebudou ovlivněny léky nebo zářením, mohli byste tak počít dítě s některou vadou. Vaše léčba ovšem neznamená, že byste v budoucnu nemohli zdravé dítě počít, jen je potřeba dodržet lékařem doporučený časový odstup. Navíc byste měli dobře uvážit, zda chcete zakládat rodinu v době, kdy ještě není zcela jistá vaše prognóza.
Váš partner se nemusí bát, že se rakovinou nakazí, to zkrátka není možné.

Mám bolesti, co s tím?
Je pochopitelné, že po operaci pochvy, konečníku nebo prsu vám nebude dotyk na těchto míste ch příjemný nebo dokonce bude bolestivý. Může se stát, že změněná citlivost na těchto místech  přetrvá, protože nervy v okolí nádoru mohly být poškozeny. Máte ovšem řadu pomocníků. Například suchost sliznic (pochvy) může vyřešit gel, zvlášť u žen, kterým se kvůli léčbě objevila menopauza.
A co s bolestí? Někdy pomůže teplá koupel nebo jemná masáž, která může posloužit i jako předehra. Nebo zkuste vyhřát lůžko elektrickou dečkou. Pokud při chronické bolesti užíváte pravidelně léky, dopřejte si sex ve chvíli, kdy mají léky nejsilnější účinek.

Budu mít děti?
Po léčbě se může stát, že ženy přijdou o svou periodu nebo že menstruace bude přicházet jen velmi nepravidelně. To ale neznamená, že nemohou otěhotnět! Podobně jsou na tom i muži – počet jejich spermií může hodně klesnout, nebo mohou být značně poškozené, oplodnění však ani v tomto případě není vyloučeno. Proberte s lékařem možnosti antikoncepce.
A pokud máte obavy opačného charakteru, tedy jestli budete v budoucnu moci mít děti? Promluvte si o tom ještě než léčbu podstoupíte, abyste měli možnost případného uchování vašich pohlavních buněk (vajíčka, spermie). U mužů je uchování spermií v bance jakousi pojistkou, protože spermie ve zbývajícím varleti začnou u většiny mužů dorůstat. Kdyby se tak náhodou nestalo, je tu tedy záloha ve spermabance.
Ženy mají situaci složitější – mohou si nechat zmrazit samotná vajíčka, nebo už embrya. Tato metoda ovšem skýtá mnoho překážek – pravděpodobnost uchycení zmrazeného embrya nebo vajíčka není vysoká, navíc se mrazem může poškodit genová informace v pohlavní buňce. K této metodě je potřeba dostatek času – před odběrem vajíček je nutná několikatýdenní hormonální stimulace, a to v případě třeba akutní leukémie není možné. Navíc některé nádory by mohly reagovat na zvýšené hladiny hormonů tak, že by rostly ještě rychleji.

Sex je důležitou součástí života a vztahu a pokud vás a vašeho partnera trápí, neváhejte se zeptat svého onkologa, gynekologa, urologa, psychologa nebo sexuologa. Překonejte stud a uvidíte, kolik zdánlivě neřešitelných obtíží vám odborníci a váš partner pomohou vyřešit.
A nezapomeňte – vy nejste chodící nemoc, rakovina, vy jste především člověk, bytost hodná pomilování!!!

Hanka Matoušková
čerpáno z: University of Texas M.D.Anderson Cancer Centre (USA), American Cancer Society (USA), Testicular Cancer (USA), NHS (národní zdravotní ústav, pozn.aut.) Velké Británie (UK), National Cancer Institute (USA)

Karma: 1102 palců. Dát palec!

Vytisknout

RSS kanál komentářů tohoto článku

Komentáře » přidat

[1] M.A.M.I.K, mail, 1. dubna 2008 | 22:33

DÍKY ,PO PŘEČTENI TOHOTO ČLÁNKU SI OPRAVDU ČLOVIČEK UVĚDOMÍ JAK NA TOM JE
NO ZEPTAT SE ? JO PROČ NE JEN JESTLI
DOSTANE ODPOVĚD NA KTEROU ČEKÁ!A TAKY JE PRAVDA ŽE POKUD SE NECOKOLI NEZEPTÁ TAK SAMI LEKAŘI S VAMI O TAKOVYCH VĚCECH NEMLUVÍ ASPON JA TO NEZAZNAMENALA.COŽ SI MYSLIM ŽE TAKY CHYBA. JE DULEŽITÉ O TOM MLUVIT MLUVIT POKUD JE SKÝM . PA ST


[2] klarushenka, mail, 22. dubna 2008 | 16:32

ahoj....
tohle je,si myslim dost dulezity clanek...i clovek co ma rakovinu,ma chut na sex...dokonce vetsi nez jeho partner,ale nedokaze mysli ovlivnit sve telo a to sex vetsinou,narozdil od hlavy nechce..chce to hodne trpelivosti..pro oba partnery...protoze navrat do normalniho sexualniho zivota i po lecbe je tezky!me to trvalo rok...a tak je to i s navratem do normalniho zivota,ktery uz vlastne nikdy nebude zcela tak normalni jako drive!hodne stesti vsem!


[3] Katka, mail, 17. dubna 2009 | 22:11

ahoj já bych se chtěl zeptat kdyš mi bude 16 let a pujdu tet na očkování proti rakovině děložního čípku jestly spolu z mym klukem mužem spát?? kdyš já mám antikoncepci a on prezervativ?? mužem v tu dobu spolu spát kdyš mě budou v tu dobu očkovat děkuju moc za odpověd!


[4] luke, mail, 27. dubna 2009 | 21:39

no nekdy me pobolíva leve varle a je niz nez to prave myslite ze je to příznak rakoviny nebo puberta dekuji za odpoved je mi 15 let


[5] sosl, mail, 18. ledna 2010 | 18:22

Ahoj všem. Můžete mi prosím někdo poradit...mám nového přítele, který cca před 5 lety prodělal rakovinu varlat. Velmi mi na něm záleží, jen mě trošku trápí, že při milování (resp. hned po jeho začátku)je velmi unavený a vyvrcholení dosahuje velmi obtížně...chápu, že to chce čas a trpělivost, jen by mě zajímalo, jestli je tento stav trvalý nebo se dá předpokládat zlepšení/zhoršení? Díky za odpověď.


[6] alexa, www, 31. ledna 2012 | 08:38

1 bar is equivalent to 10 meters As long when schools are able to exact In between and activating features with .


[7] MCPD certification, mail, www, 6. května 2013 | 11:49

As a result, the companies can have trust on your skills and abilities because MCPD certification is a very reliable one.


[8] swwelor, mail, www, 13. srpna 2013 | 15:26

do. kondycji gdy nuże nawierzchnia betonowa pozostanie wyrównana należy wykonać zabezpieczenie takiej konstrukcji. Użytkuje się do owego m.in. następujące rozwiązania:


[9] seeeelor, mail, www, 13. srpna 2013 | 15:29

apotrzebowanie na organizacje biesiad firmowych – odjazdów integracyjnych czy tezy wieczorów tematycznych dla firm. Czy naprawdę ów trend ma przełożenie na rezultaty integracyjne w kolektywie?


Badania psychologów produkcji a fachmanów od zarządz fotografie lublin ania zasobami ludzkimi pokazują, ze rzeczywiście takie zgonienie c


[10] seeeeloer, mail, www, 13. srpna 2013 | 15:30

za środowiskiem jednostki natomiast udział w dodatkowo kompatybilnych do danej wspólnoty grach integracyjnych owocuje większa motywacja do komunalnego działania. Węzłowe jest zaaranżowanie hulanki bez czasu na stagnację – z atrakcjami, jakie wytwarza wbić, które zrealizują aspekt rozrywkowy wyjazdu oraz jednocześnie przemycą zajęcia budujące syndrom oraz zacieśniające w zanim ograniczy. Sposoby na zapewnienie ekscentrycznej zabawy są rzeczowo nieprzebrane, jednym z nich mogą być dobowe plany animacji natomiast wieczory tematyczne. Obficie trudniejsze j zabawki montessori est wypłacenie owego praktycznego zagadnienia integracyj


[11] seeelor, mail, www, 13. srpna 2013 | 15:31

iżby była nie tylko rodzajem na rozrywkowe zrzucenie okresu nieskrępowanego, ale rzeczywiście dokonywała swoje integracyjno – motywacyjne funkcje? Najlepiej powierzyć owe zlecenie fachmanom w tej domenie, kuriozalnie jeśli przechodzi o przygotowanie odpowiedniego dla wiadomej jednostki i partii scenariusza impry. W tym charakterze przodują agencje eventowe z Poznania, Warszawy, Gdańska, W pomoce dydaktyczne

tablice szkolne
rocławia. Tak naprawdę miasto –siedziba fi


[12] ugg france, mail, www, 22. ledna 2014 | 03:43

http://uggfrance4u.blogspot.com/


[13] Replicas de relojes, mail, www, 29. dubna 2014 | 05:26

Barboře bylo pětadvacet, když ji začalo lehce bolet levé rameno a podpaží. Samovyšetřením si zkusila prohmatat prsy. V levém objevila cosi tvrdého. „Nahmatala jsem si malou bulku a okamžitě jsem se objednala ke gynekologovi.


[14] maman, mail, www, 14. října 2014 | 01:46

owh noooo ....


[15] best paloma, mail, www, 28. října 2014 | 02:17

karena mereka rajin membantu ayah dan ibunya ketika keduanya masih hidup. Di samping itu, mereka juga dibimbing oleh paman mereka yang bernama Datuk Limbatang, yang akrab mereka panggil Engku.


[16] Judi Bola, mail, www, 16. dubna 2015 | 04:28

I am really enjoying reading your well written articles. It looks like you spend a lot of effort and time on your blog. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles.


[17] Agen Sbobet, mail, www, 16. dubna 2015 | 04:32

I have not much time to visit many websites. But today I found this site accidently. I explored much information which is useful to my life. Thanks!


[18] funnytoysgift, www, 28. dubna 2015 | 08:35

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[19] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:44

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[20] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:44

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[21] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:44

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[22] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:45

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[23] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:45

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[24] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:45

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[25] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:45

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[26] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:45

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[27] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:46

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[28] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:46

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[29] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:46

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[30] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:46

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[31] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:46

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[32] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:46

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[33] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:47

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[34] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:47

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[35] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:47

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[36] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:47

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[37] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:47

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[38] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:47

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[39] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:48

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


[40] funnytoysgift, mail, www, 28. dubna 2015 | 08:48

this is very useful to me,I totally agree with your point, you are a good writer, may I ask you to write


Přidat komentář:

Prosím napiš BUMBARISPARIS do tohoto pole: